A torma a káposztafélék családjából származó aromás növény, amelynek csak a gyökerét használjuk fel, majdnem mindig frissen, olykor ecetesen.
A tormának majdnem 3000 éves történelme van, leggyakrabban Angliában fogyasztották, főként a szegényebb munkásréteg. Az aromás gyökeret sokáig afrodiziákumnak, fűszernek, vagy reuma elleni gyógyszernek használták.
A torma illata
A gyökérnek önmagában nincsen erős szaga, de amikor megpróbálod lereszelni egy nagyon erős, intenzív és könnyfacsaró illatot áraszt magából. Miután lereszelted, rögtön keverd össze egy kis ecettel, hogy ne veszítsen ízéből és illatából.
A torma felhasználása a világban
Az európai konyha reszelve használja fel, főtt vagy sült húsok és más meleg ételek mellé.
Ausztriában például összekeverik reszelt almával és marhahús mellé tálalják föl.
Az angolok feltalták a tormás mustárt, amely az egész modern világ egyik nagy kedvence lett. Manapság bármelyik üzletben, vagy lakásban találsz egy üveg ilyen csípős mustárt. Friss állapotban azonban sok fontos gyógyhatású, kúráló tulajdonsága van.
Lengyelországban a levesek ízesítésénél használják, Szlovéniában és Olaszországban főtt tojással, almával és tejföllel fogyasztják, a horvátok marhahússal vagy sonkával eszik.
Romániában szokták vöröscéklával kombinálni, majd marha- vagy birkahús mellé felszolgálni.
A wasabi
Éttermekben vagy az interneten lehet olyan recepteket találni, amelyekben wasabit használnak, a japán tormát. Ez teljesen azonos ízben a nálunk ismert tormával, talán kicsit erősebb, de receptekben bármelyiket lehet használni, ugyanazt a hatást érjük el vele.