A modern kutatások megállapítják, hogy a táplálkozásnak és a stressznek fontos szerep jut a pattanások megjelenésében. Lassuk hogyan segít a vitaminfogyasztás ezek megakadályozásában.
A vitamin
Az A-vitamin befolyásolja a faggyúmirigyek működését, csökkentve a faggyútermelést. Fő A-vitamin forrás a máj, a halak, a sajt és a tojás.
A béta-karotin szintén fontos, fellehető több zöldségekben és gyümölcsben, ilyenek: a sárgarépa, a brokkoli, a burgonya, a borsó, a spenót, az őszibarack, a kajszibarack, a nektarin, a mangó és a dinnye.
A béta-karotin a szervezetünkben A-vitaminná alakul át.
Vigyázni kell a túladagolásra, mert az A-vitamin nagy mennyiségben (napi 3,3 mg-nál több) mérgező.
B vitamin
A B-vitamin megőrzi a bőr szépségét és rugalmasságát. Felelhető a húsokban, az avokadóban és a burgonyában. Csökkentheti a menstruációs ciklus alatt megjelenő pattanások számát. Ahhoz, hogy megbizonyosodjunk afelől, hogy a szervezetünk megkapja a szükséges B-vitamin mennyiséget, fogyaszthatunk multivitamint, vagy B-komplex táplálék-kiegészítőt.
Figyelem! A B6- és B12-vitamin túladagolása kiválthatja bizonyos pattanások megjelenését.
C és E vitamin
A C- és E-vitamin erősíti az immunrendszert a pattanásokkal vívott harcban. A C-vitamin megtalálható a citrusfélékben, az eperben, a kiviben, a dinnyében, a brokkoliban, a paprikában, a káposztában, a paradicsomban és a burgonyában. Szervezetünk kivonja az E-vitamint a növényi zsírokból, a mandulából, a mogyoróból, a szójából, a búzacsírából és a salátából.
A cink
A cink is hasznos a pattanások kezelésében, főleg a fiúknál. A kutatások kimutatták, hogy a pattanásokkal küzdő fiuk vérében és sejtjeiben kevés a cink. A cink segíti az A-vitamin szállítását, a sebgyógyítást, erősíti az immunrendszert és szabályozza a faggyúmirigyek működését. Napi 30 mg cink jelentősen csökkenti a pattanások okozta gyulladást. A legjobb cinkforrás az osztriga, a tengeri gyümölcsök, a vörös hús, a joghurt és a tej.
A cink esetében is vigyázni kell a túladagolással, nap140 mg cink már mérgező!