Nem véletlenül tanácsolják a szakértők, hogy naponta fogyasszunk valamilyen tejterméket, ugyanis a legújabb táplálkozási ajánlásokban kiemelt szerepe van a tejnek. Mivel az ember az egyetlen olyan emlős, amelyik felnőtt korában is fogyaszt tejet, sokan aggodalmukat fejezik ki a téma kapcsán.

A Bonafarm ezért Henter Izabella dietetikus szakértőt kérte meg, hogy ismertesse a tejjel kapcsolatos tényeket, és független szakértőként mutassa be a tej élettani hatásait.

Tej és egészség

Az egészség, testi, lelki szellemi és szociális jólét, nem csak a betegség hiánya, mondjuk fel a leckét mindannyian, hiszen annyiszor hallottuk, olvastuk. Az anyatej a csecsemő számára a legtökéletesebb táplálék.

A táplálkozási ajánlások itthon és világszerte javasolják a tej és tejtermékek napi fogyasztását, sőt, mondások és szállóigék is közszájon forognak:

A tej élet, erő, egészség.

Egy pohár tej tiszta fej.

Azért vagyok csupa izom, minden este tejet iszom.

Ugyanakkor a másik oldalon is sorakoznak az érvek: Nincs még egy emlős, amely felnőtt korában is tejet iszik. A tejivás fokozza a nyáktermelést, megterheli az emésztést, az ősemberek sem fogyasztották, sokan érzékenyek is rá, fogyasztása panaszokat okoz.

Tények:

A legutóbbi 2010-es amerikai táplálkozási ajánlásban az „Én tányérom” kép megjelenítésén is külön kis kör jelzi a napi tej-, tejtermékfogyasztás szükségességét.

Normál esetben az emberi szervezet alkalmas a tej lebontására, felszívására és hasznosítására. A tejcukor, a laktóz a tej legfontosabb szénhidrát összetevője, amit a vékonybél laktóz enzime glukózzá és galaktózzá bont. Jelentős a száma azonban azoknak, akiknél a laktóz megemésztés képessége lecsökkent, vagy eleve nem is adott, ezt hívjuk laktóz intoleranciának. Ennek hátterében több ok is állhat és lehet állandósult vagy átmeneti állapot.

A hasznosítást tekintve, a tej valamennyi élelmi anyag közül a leginkább sokoldalúan felhasználható, számos formában fogyasztható: egyrészt adott maga a tej, a savó, az író, a vaj, a sajtok, joghurtok, kefirek, tejfölök és a tejalapú csemegék.

Továbbá fontos tudni, hogy a tej fehérjéjének összetétele is fajonként eltérő. Vannak kazein – tehén, kecske, juh, bivaly, és albumin – kanca, szamár – típusú tejek. A tehéntej fehérjéjét felépítő aminosavak mennyiségét és egymáshoz viszonyított arányát gyakorlatilag ideálisnak tekintjük, ami elősegíti a felszívódást és hasznosulást.

Esszenciális fehérjeforrás, azaz a szervezet nem tudja egyedül előállítani, emellett segíti a kalcium felszívódást a tejcukorral együtt, hat a fogszuvasodás (caries) ellen és a kalciummal együtt vérnyomáscsökkentő hatású is.

Zsírtartalmát tekintve az átlagos tehéntej 3,6 százalék körüli – fajtakülönbségek lehetnek. A fogyasztó viszont már a termékekre jellemző zsírtartalmakkal találkozik az üzletekben, amit a feldolgozás során állítanak be. A tej tényleges mennyisége és zsírsav összetétele – a genetikai határokon belül – takarmányozásfüggő. Viszonylag sok telített zsírsavat tartalmaz, ugyanakkor különlegessége, hogy jelentős mennyiségű CLA-t (konjugált linolsavat) tartalmaz, amely előnyösen hat a rák elleni védelemben, erősíti az immun-rendszer kapacitását és segít az izmok szálkásításában. A tejzsír ideális omega-6 és omega-3 zsírsav aránya a növekedést serkenti, az immunrendszert támogatja.

A tejcukor a tejfeldolgozás során „alkalmazott” baktériumok és gombák (kefir) alapvető tápláléka, és lehetővé teszi a savanyú tejtermékek és a sajtféleségek gyártását. A tejcukor a tejsavbaktériumok kizárólagos tápláléka, amelyek a vastagbélben gátolják a mérgező, rákkeltő anyagok hatását, szaporodását.

A fent említett fő tápanyagok mellett a tej ásványi anyagokat, nyomelemeket, vitaminokat és bioaktív anyagokat is tartalmaz. A tej, és tejtermék a szervezet számára kedvező arányban tartalmazzák a kalciumot és a foszfort. Ami a csontozat és fogak fejlődése, később a csontritkulás megelőzése és kezelése esetén különösen fontos, valamint szerepe van a daganat megelőzésben is.

A kálium ismert vérnyomáscsökkentő, a tejmagnézium szívizom-erősítő és hozzájárul a magzati fejlődéshez, a szelén csökkenti az érelmeszesedést, és a rákképződés veszélyét. A vas az oxigén szállítás bázisa a szervezetben. Az A-, D-, E-, C-, K-, B2-, B6-, folát és B12 vitaminok többek között növekedést serkentők, bőrregenerálók.

Végül, de nem utolsó sorban az egészséghez és a tejhez érzelmek is kötődhetnek. A nyaralás, amikor ihattunk a frissen fejt tejből, amikor láttuk, hogyan jelenik meg órák alatt a tejszín, vagy valamivel később, hogyan alszik meg a csuporban. Lehetnek kellemetlen emlékek is, amikor ránk erőltették a megromlott tejszínes gesztenyepürét, ami után évekig rá sem tudtunk nézni semmilyen tejszínes ételre.

Egy pohár langyos tej este elaltat, mint a kisgyermekeket. Melegben egy pohár hideg tej szomjat olt és laktat is egyben. Meglepően hatásos a forró kakaó hőségben! Egy frissen készült gyümölcsös tejturmix mellett pedig a beszélgetés is gördülékenyebb.

Kategóriák: Italok