Mindannyiunkkal megtörtént már – a nagy állásinterjú, a diákbál vagy akár az esküvő előtti napon az arcunkon lévő gyulladt akné óriásivá növi ki magát. Nyomban az elmúlt napok tevékenységeire gondolunk, megpróbáljuk kideríteni, hogy mi is okozhatta a nem kívánt akné kialakulását: „Mit ettem,” „Hova mentem,” „Hogy történhetett ilyesmi?”

Szerencsére Ariel Ostad, bőrgyógyász és kozmetológus mérlegelte a leggyakoribb tévhiteket, ami az aknét okozó ételeket illeti.

Tekintettel arra, hogy az aknénak uralkodó szerepe van a serdülőkort megelőző-, a tinédzserkori- és akár a felnőttkori életünkben is, nem csoda, hogy megannyi tévhit került felszínre eme egészségügyi probléma okait illetően. De az információ korában felejtsük el a tévhiteket, és vegyük át az irányítást.

1. A sült ételek aknét okoznak

A sült ételek sem okoznak aknét. Nem létezik kis olajtávvezeték, amely a faggyút a belekből a bőrbe szállítja. Az olajos, zsíros ételeknek semmi köze a bőr olajos tapintásához, és amúgy az olaj (faggyú) nem eredményez aknés bőrt. Mi több, egyes olajos ételek akár jó hatással lehetnek a bőrre és a hajra nézve.

Akné akkor jelentkezik, amikor a tesztoszteron és más hormonok serkentik a bőr szőrtüszőiben lévő faggyúmirigyek eltömődését, így tehát a faggyú (az olaj, mely rugalmassá és ránctalanná teszi a bőrt) nem juthat ki a bőr felszínére. Amikor a baktériumok lebontják ezen olajat, a bőrön fehér- illetve fekete fejű komedók (mitesszerek) és egyéb fajta gyulladások jelennek meg.

2. A gyorséttermi kaja és a Coca-Cola felelős az aknékért

A pizzát és a szódát gyakran emlegetik, mint az akné kialakulásának két legrosszabb okát. De a szakértők egyetértenek abban, hogy semmilyen bizonyíték nincs ami alátámasztaná ezen állítást. Azonban ha azt észleled, hogy az akné jelentősen kidudorodik bizonyos ételek vagy italok elfogyasztása után, ezen ételeket lehetőleg küszöböld ki az étrendedből, és vedd szemügyre a bőrödet.

3. Az A-vitamin megelőzi az aknék kialakulását

Az igazság az, hogy az A-vitamin fontos szerepet játszik a bőröd egészségének megőrzésében.Tulajdonképpen, ha a szervezetedben nincs megfelelő mennyiségű A-vitamin, a faggyúmirigyek felesleges zsírokat termelnek, aknékatokozva, viszont ha túl nagy mennyiségű A-vitamin készlettel rendelkezel, akkor más szerveidre, például a májadra van negatív hatással.

Mindig jó tudni, hogy senki sem ismeri jobban a tested, mint te magad. Ha észreveszed, hogy egyes ételek aknék kialakulásához vezetnek, próbáld meg mellőzni ezeket, vagy pedig ellenkezőleg, ha egyes ételek fogyasztása megelőzi az aknék kialakulását, akkor vezesd be az étrendedbe ezen ételek fogyasztását. De ne feledd, a jóból is megárt a sok.