Az alma világszerte közkedvelt gyümölcs, azonnal, frissen fogyasztható. Nyersen, felkockázva remek salátákba, főzve gyümölcslevesekhez, almakompótnak, de befőttnek és lekvárnak is alkalmas. Jellegzetes süteménye a fahéjas, almareszlékkel töltött almás pite.
Konyhai praktikák almás ételekhez
- Alma felvágása:
Mivel az alma mélyedéseiben megbújhat a piszok, a legjobb, ha először hosszában félbevágjuk az almát (kés a kocsány tövén és a csészelevelek maradványain is áthalad), majd ezeket metsszük ki a húsból. A két fél almát ezután tetszés szerint apríthatjuk, karikázhatjuk.
- A felvágott, reszelt alma hamar oxidálódik és bebarnul, ezt a legkönyebben úgy küszöbölhejük ki, hogy meglocsoljuk citromlével, vagy ha sós ételt készítünk, akkor hideg, sós vízbe áztatjuk.
- A felkockázott, nyers almaszeleteket tehetjük zöldség-, vagy gyümölcssalátákba (pl: franciasaláta).
Tipp: Vöröskáposztával párolva isteni köretet készíthetünk
Héjában a vitamin!
Ha eddig hámozta az almát, inkább mostantól ne tegye, hiszen abban van a vitamin! Az alma héja vitaminokban és antioxidánsokban is gazdag, csupa egészség Az alma áldásos hatását egy bizonyos antioxidáns hatású vegyületetnek köszönheti, amely megvéd a daganat kialakulásától és terjedésétől is. Viszont ez az anyag az
alma héjában nagyobb mennyiségben van jelen, mint magában a húsban. Ezért mostantól érdemes héjastól megenni a gyümölcsöt! Mivel a hasznos anyagok jelentős része a héjban található, a bioalma tűnik ésszerű választásnak.
Ne feledje: „Minden nap egy alma, az orvost távol tartja.”
Nyersen a legjobb!
Az alma hozzájárul immunrendszerünk megfelelő működéséhez. Pektintartalma segíti az anyagcserét, savtartalma pedig gyorsítja a bélmozgást, így serkentve az emésztést. Mind a hasmenésre, mind a székrekedésre jó hatással van. A népi hagyomány szerint a felső légúti betegségek gyorsabb gyógyulásában is segít. Emellett erős antioxidáns hatású és jótékonyan hat a fogakra. Magas foszfortartalma miatt jótékonyan hat az agyra is és az idegekre. Hatásos lehet fejfájás ellen is.
A legnagyobb tévhit, hogy az alma gyomorsavat termel, pedig ennek épp az ellenkezője igaz, az alma ugyanis bázikus és gyomorsav megkötő tulajdonsággal rendelkezik. Lassan és jól megrágva (akár 40x is) kell enni az almát. Azoknak, akik gyomorproblémákkal küszködnek, kifejezetten ajánlott a fogyasztása. Különösen a szárított almahéj alkalmas a panaszok enyhítésére.
- Az alma antioxidánsai (például flavonoidok) védik az erek falát, segítik a zsírok lebontását és a tüdő működését.
- Rosttartalma rendben tartja a koleszterinszintet, védi szívünket.
- Csökkenti a tüdő-, vastagbél-, és mellrák kockázatát, mert a pektin megköti a bélben a rákkeltő- és méreganyagokat.
- Az almaecet gyulladáscsökkentő hatású és védelmet nyújt ízületeinknek.
- Ásványi anyagai közül a kálium, kálcium, foszfor és vas a legfontosabb. Tartalmaz A-, sokféle B-, és C-vitamint.