Ha ősz, akkor szőlő, és ha szőlő, akkor bor – és nem csak a szomeliék számára. A mindennapok is érdemes a vacsora után elkortyolt bor gondolatán túlnyúlni, és már a konyhai előkészületeknél vagy a főzésnél bevetni egy jó vöröst vagy éppen fehéret. De hogyan használjuk a bort a konyhában?
A bor önmagában is nagyon jótékony hatással bír. A vörös például remek vérképző, ezért ajánlott minden nap egy-két decit elfogyasztani belőle.
Leginkább pörköltökhöz szoktunk bort önteni, ami nem is csoda, hiszen nem csak hogy megpuhul tőle a hús, de az íze is zamatosabb lesz. Ott marad a vörösbor halvány illata, és enyhén érezhető még az első és utolsó falatnál a kicsit szúrós aromája.
Jó ételhez jó bor
Ha úgy döntünk, a víz mellé bor is kerül az edénybe, akkor semmiképpen se válasszunk olyan fajtát, amit nem innánk meg. Az ugyanis tény, hogy a hő hatására elpárolog az alkohol, de a feketeleves benne marad. Persze csak ha a feketeleves alatt az ecetet, a cukrot és a ként értjük. Márpedig mi mást értenénk? Nem kell a legdrágább bort választani, az ugyanis jó lesz a vacsora mellé, de soha ne a szekrény mélyéről, a legolcsóbbak közül húzzunk ki egyet, ha jóízű ételt akarunk főzni.
A birkahúshoz például kifejezetten ajánlott egy kis fehérbort önteni, és azzal párolni, ettől ugyanis sokkal puhább lesz a hús. Marhahúshoz a vörös illik. De nem kell túlbonyolítani ezt sem.
Borválasztás művészete >>
Ha nem vagyunk pörkölt-pártiak, és előnyben részesítjük a kevésbé hízlaló ételeket, akkor akár a csirkét is megbolondíthatjuk egy kis fehérborral.
Hogyan?
Vágjuk vékony, tényleg vékony szeletekre a csirkemellet, hevítsünk olivaolajat a serpenyőben, tegyük bele a húst, szórjuk meg borssal, sóval, rozmaringgal, majd amikor a mell kifehéredett, öntsünk hozzá annyi fehérbort, hogy sisteregjen az olaj, és sercegjen a hús. Amikor már nem érezzük az alkohol illatát, akkor tegyük a húsokat egy jénai tálba szépen egymás mellé, majd szórjuk meg parmezánnal. És ami fontos, ne felejtsük el hozzáönteni a serpenyőben megamaradt olivaolajos-boros mártást.
Toljuk be a sütőbe a jénait, és mikor már megpirult a hús, tegyük az asztal közepére az edényt. Nem is érdemes kiszedni onnan az ételt, hiszen frissen sütött bagettel vagy zsömlével a tunkolók fellegvárává alakul az étkezőnk!
Érdemes a borral főzött ételek után hozzáillő bort választani, de persze semmi sem kötelező.
Ha pedig kedvet kaptunk a borral főzéshez, olyan gondolatok is felmerülhetnek bennünk, mint a lecsó tokaji furminttal, a halleves fehérborral, nyúlhús chiantival vagy a halászlé kadarkával. Ne feledjük, egy jó bor nem tudja elrontani az ételt!
Kedvenc receptjeim:
Szerző:
Balogh Zsuzsa