Újévi fogadalmaid közt szerepel, hogy egészségesebben fogsz étkezni? A közhiedelemmel ellentétben nem minden adalékanyag szintetikus, valójában számos adalékanyagot természetes alapanyagokból állítanak elő. Sok közülük pedig olyan élelmiszereknek is alkotóeleme, amelyek akár otthon a kertünkben is nőhetnek.

Az adalékanyagokkal kapcsolatban gyakran felvetődő kérdésekre Szűcs Zsuzsanna, a Nestlé dietetikusa válaszol.

Miért használnak adalékanyagokat?

Azért mert az adalékanyagok:

  • biztosítják az élelmiszerek biztonságos fogyaszthatóságát, frissességét;
  • javítják az ételek tápértéket;
  • fokozzák az ételek ízhatását, javítják a színét, állagát;
  • egyszerűbbé és gyorsabbá teszik az ételek elkészítését.

Létezik adalékanyag-allergia; és ha igen, mik a tünetei?

Táplálék-allergia leggyakrabban a gluténtartalmú gabonafélék, pl. a búza, valamint a tojás, a tej, a halak és egyéb tengeri élőlények, a szója, és az olajos magvak, pl. a földimogyoró fogyasztása esetében jelentkezik. Allergia esetén ezek a táplálékok meghatározott tünetekkel (pl. kiütések a bőrön, hasmenés, légúti panaszok) járó túlzott immunreakciót váltanak ki a szervezetben. Az élelmiszer-adalékanyagok iránt megmutatkozó érzékenység azonban különbözik a táplálék-allergia esetében tapasztalt jelenségtől, ugyanis ez esetben a fokozott immunválasz általában elmarad. Nagyon nehéz megállapítani, hogy egy tünetet az élelmiszer mely összetevője váltotta ki. Az adalékanyagok esetében tovább nehezíti a helyzetet, hogy ezeket a vegyületeket nagyon kis mennyiségben alkalmazzák. A tudomány jelenlegi állása szerint nincs meggyőző bizonyíték arra, hogy az adalékanyagok okoznak-e túlérzékenységi reakciót.

Van lehetőség az adalékanyagok teljes elhagyására?

Akkor kiiktathatóak, ha valaki a saját kertjében termeli meg élelmiszereit és naponta több órát szán az ételek elkészítésére. Az adalékanyagok lehetővé teszik, hogy szabadidőnket más, kellemesebb dolgokkal tölthessük.

Az interneten keringő reklámanyagok és kétes eredetű információk helyett hol kaphatunk megbízható tájékoztatást?

Keresse fel a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal weboldalát: www.mebih.gov.hu

Az E-számok bűvöletében

Maurice Hanssentől származik az elgondolás, hogy az élelmiszerek címkéit az E-számok jelrendszerével tegyék egyszerűbbé. Az EU jóváhagyásával ezekkel a jelölésekkel egyszerűsítik a szinte minden élelmiszerbe belekerülő adalékanyagok feltüntetését a termékek címkéin.

A legtöbb csomagolt élelmiszer tartalmaz olyan adalékanyagot, amelytől:

  • az élelmiszer tovább őrzi meg frissességét
  • tetszetősebb
  • könnyebben hozzáférhető (pl. a szezonalitás kiküszöbölésével)
  • egyszerűbben előállítható

A természetes E-számok: nem minden adalékanyag szintetikus

Nem minden adalékanyag szintetikus, sőt, valójában számos adalékanyagot természetes alapanyagokból állítanak elő, sok közülük pedig olyan élelmiszereknek is alkotóeleme, amelyek akár a kertünkben is nőhetnek. Az alma például pektint (E440) tartalmaz, amely lekvárok és egyéb termékek zselésítő anyaga, a céklakivonat (E162) pedig tésztafélék vagy cukorkák színezésére alkalmas a rózsaszíntől egészen a bíbor mély árnyalatáig. A legismertebb természetes adalékanyag talán az E300, vagyis az aszkorbinsav, közismertebb néven C-vitamin. Vannak ún. „természetazonos adalékanyagok” is, amelyek – ahogyan azt nevük is mutatja – a természetben megtalálható vegyületekkel teljesen azonosak, csak kémiai reakciók révén állítják elő vagy nyerik ki azokat.

Egy feldolgozatlan, frissen szüretelt paradicsom tartalmaz természetes színező anyagokat – karotinoidok (E160ai), likopin (E160d), laktoflavin, Riboflavin (E101), természetes antioxidánsokat – aszkorbinsav (E300) és természetes savanyítószereket – almasav (E296), citromsav (E330), víz, cukor, cellulóz, glutaminsav (glutamát), pektin, természetes ízanyagok.

Természetben is előforduló adalékanyagok

  • E 322 Lecitin : számos élelmiszerben megtalálható természetes vegyület, származhat például szójababból vagy napraforgómagból
  • E 160ai Karotinoidok : természetes forrásai a sárgarépa illetve egyéb sárga/narancssárga színű gyümölcsök és zöldségfélék
  • E 162 Betanin: legismertebb forrása a cékla
  • E 300 Aszkorbinsav: természetes forrásai a gyümölcsök (citrusfélék) és zöldségfélék; a C-vitaminnal azonos molekula
  • E 100 Kurkuma (sárga gyömbérgyökér): a gyömbérfélék családjába tartozó, Dél-Ázsiában őshonos gumós növény
  • E 163 Antociánok: különféle piros színű gyümölcsök (bogyósok) és zöldségek tartalmazzák

Friss jogszabályok az adalékanyagokkal kapcsolatban

2011. november 14-én az EU az élelmiszeradalékok használatával kapcsolatban két új jogszabályt fogadott el, amelyek lehetővé teszik, hogy a fogyasztók, élelmiszeripari vállalkozók és a felügyeleti hatóságok egyszerűbben megállapítsák, mely adalékok használata engedélyezett egy adott élelmiszerben. Az új vagy most módosított előírások rendelkeznek arról is, hogy az élelmiszerekhez csak meghatározott feltételek mellett adható adalék, továbbá az utóbbiakat világosan be kell sorolni aszerint, hogy milyen élelmiszer-kategóriákhoz adhatók. A már engedélyezett adalékok biztonságosságát teljes körűen újra kell értékelni, erre az évtized végéig folyamatosan kerül sor. (Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal)

Forrás: Nestlé Életmód Iránytű Hírlevelet