Dél-Amerikában az egyik legfontosabb táplálék, joggal, hiszen a növény tápanyag- és ásványi anyag tartalma messze felülmúlja az általunk használt gabonafélékét. Ismerd meg a quinoa-t!
A quinoa (ejtsd: keen-wah) leginkább a gabonafélékhez hasonlít, azok közül is a köleshez áll a legközelebb. A quinoa (Chenopodium quinoa) lágyszárú, egynyári növény, amely akár 2 méteres magasságig is megnő, olyan, mint egy szépen fejlett spenót. Karrierje Magyarországon nem nevezhető ívelőnek, létezésére és előnyeire méltatlan homály borul, holott sokkal kevesebb jó tulajdonsággal is lett már növény népszerű. Peruban 5000 éve termesztik és az inkák aranyaként emlegetik, úgyhogy szinte érthetetlen, hogy ennyi idő sem volt elég arra, hogy a magyarok is megismerjék. Még a földrajzi távolság sem elég indok, mert a rizsnek sem hazánk az őshazája…
A quinoa minden részét fel lehet valamire használni |
Dél-Amerikában az egyik legfontosabb táplálék, joggal, hiszen a növény tápanyag- és ásványi anyag tartalma messze felülmúlja az általunk használt gabonafélékét. Ázsiában is ismert, az indiaiak például nagyon takarékosak: nem csupán a magját fogyasztják, hanem a leveleit is zöldségként, a növény szárát pedig az állataiknak adják takarmányként.
A gluténérzékenyek is fogyaszthatják a quinoa-t |
Köleshez hasonló magjainak semleges íze van, viszont az arra fogékonyaknak üdítő változatosság lehet a szokásos rizs és burgonya helyett. Még az is mellette szól, hogy roppant egészséges, rengeteg fontos vitamint és nyomelemet tartalmaz: különösen gazdag káliumban, magnéziumban, kalciumban, foszforban és vasban, ezenkívül B-vitaminokat, C-, E-vitamint és karotint is tartalmaz. Ami miatt azonban a legtöbben fogyasztják, az a magas fehérjetartalom. Azért is érthetetlen, hogy nem ismerjük, mert hazánkban elég gyakori probléma a lisztérzékenység, ez viszont nem tartalmaz glutént, tehát nem kell a szervezetnek küszködni a megemésztésével.
Elkészítése nagyon egyszerű |
Elkészítése egyszerű, gyorsan megfőzhető, nem kell órákat gályázni a konyhában, hogy ehetővé váljon. A felületét borító keserű szaponinok miatt jól mossuk meg, mielőtt megfőznénk. Fél csésze quinoához adjunk egy csésze vizet és főzzük 10-15 percig, ízlésünk szerint sózzuk, fűszerezzük. Érdemes olívaolajon átpirítani – akárcsak a hajdinát – mielőtt felöntenénk vízzel, mert így sokkal ízletesebb lesz.
Szerző:
Csonka Viola