A fáraóktól az ókori Görögországon át Észak-Amerikáig az „apidum graveolens” (graveolens = erős illatú), vagyis a zeller nagyon hosszú utat tett meg, és ezen út során számos jellemzőt tulajdonítottak neki.

A zeller, mint gyógyszer alapanyag

Nem mindenki tudja, hogy az ételkészítésen kívül a zellert a gyógyszerek, a homeopátiás szerek és az illatszerek gyártásánál és felhasználják. A zellernek a gyökere mellette a levele, a magvai és a termése is hasznos.

A zeller eredete

Vannak, akik úgy vélik, hogy a zeller a Földközi-tenger térségéből származik, más kutatók viszont azt állítják, hogy a mediterrán térség kialakulása előtt már létezett a növény.

A zeller múltja

Ismereteink szerint a zellert 200-300 évvel ezelőtt már ismerték, igaz, hogy többnyire gyógynövényként. Aulus Cornelius Celsus (Kr. e. 25 – Kr. u. 50) a „De medicina” – tanulmányában arról ír, hogy miként lehet a fájdalmat csökkenteni a zellermagból készült pirulákkal.

Az idő során többféleképpen hívták a zellert: latinul sedano (innen ered az olasz és francia megnevezés is), katalánul provensala, németül apium.

A zeller típusai

Kétféle zellert ismerünk:

? az édes zellert „Apium graveolens dulce” – amelynek csak a levelét fogyasztják,

? a vad zellert „Apium graveolens rapaceum” – többnyire a gyökerét fogyasztják.

Országunkban a vad zellert fogyasztjuk, a gyökerét is és a levelét is.

A zeller mellékhatásai

Annak ellenére, hogy az emberik kedvelik a zellert, azt jó tudni, hogy bergaptént tartalmaz. Ez egy fotószenzibilis anyag, amely allergia esetén anafilaxiás reakciót válthat ki.

Ha zelleralapú diétát vezetünk be, vagy zeller magvakból sajtolt illóolajat használunk, akkor tudnunk kell azt is, hogy ez idő alatt kerülnünk kell az ultraibolya sugárzást és a napon tartózkodást.

A zeller a konyhában

Ami a konyhai felhasználását illeti, majdnem minden ételbe helyet kapott, a csorbától a salátákon át egészen az édességekig.

A zeller levelét szárítva, pamut zsákocskákban tároljuk (így megmarad az aromája, nem úgy, mint lefagyasztva). A gyökeret megtisztítva, szabadon, maximum 10 fokon tároljuk.

Függetlenül attól, hogy fűszerként, illatszerként vagy gyógynövényként használják, a zeller az egyik legelterjedtebb növény a földön. Felleljük úgy a világhírű konyhákban minta a kutató laboratóriumokban, és máig megtartotta az emberi szervezetre gyakorolt jótékony hatását. Napjainkban is számos kutatás folyik a zeller felhasználásával kapcsolatosan.