Míg sokan a fogyás megszállottjai, egyeseknek hízókúrára van szükségük egészségük megőrzéséhez. De mivel a hízókúrázóknak nehezebb dolguk van, mint a fogyókúrázóknak, ezúttal nekik szolgálunk tanácsokkal és tippekkel a megfelelő ételek kiválasztásához.
A soványság súlyos problémát jelenthet, ami kortól függetlenül, bármikor megjelenhet. Felnőtt korban leggyakrabban akkor, ha a fogyásért folytatott harcban elveszítjük az egyensúlyt, vagy ha nem tudunk megbirkózni másképp a stresszel. Néha elfelejtünk enni a napi problémák miatt, drasztikus és veszélyes diétára fogjuk magunkat vagy csak futva eszünk, nem nézve, hogy mit.
Tanácsok hízókúrázóknak
Hagyj abba bármilyen drasztikus diétát, beleértve a méregtelenítő kúrákat is. Kérd az orvosod vagy a táplálék szakértőd tanácsát, hogy egészséges étrendet állítsatok össze.
Ne hasonlítgasd magad a magazinokban látott modellekhez vagy a Hollywood-i színésznőkhöz. Nagyon sok esetben a képeik át vannak szabva, a soványság pedig nem éppen trendi vagy egészséges dolog. Az, hogy karcsú vagy nem azt jelenti, hogy alultápláltnak vagy betegnek kell lenned.
Figyelj magadra és ne hagyd, hogy a stressz rád telepedjen. A barátokkal vagy a partnereddel elköltött vacsoráknak örömmel kell eltöltenie, és nem aggodalommal a bevitt kalóriák miatt. Élvezd ki az ízeket, így a hízókúra akár kellemes élménnyé is válhat!
Ne hagyj ki egyetlen étkezést sem. Egyél nyugodtan, élvezd ki az ízeket és ne feledkezz meg a napi három evésről, illetve a napi kétszeres nassolásról.
Friss, természetes és kevés adalékanyagot tartalmazó ételeket fogyassz, egyél egészségesen és ne felejtsd ki a vitaminokat és ásványi anyagokat sem étkezéseidből.
Ne hagyd ki a reggelit, ami a nap leggazdagabb étkezésének kell lennie. Energiával tölt fel, ha teljes kiőrlésű gabonapelyhet, tejtermékeket, gyümölcsöt és magvakat eszel.
Az étkezések közötti falatozásoknak alacsony kalóriatartalmú, de tápláló ételekből kell állnia, ilyen például a joghurt, a saláták, a magvak és a gyümölcsök.
Az ebéd fontos étkezés, amelynek fehérjét kell tartalmaznia csirke hús vagy hal formájában, zsírokat (olívaolaj), szénhidrátot (rozskenyér) és minél több friss zöldséget.
A vacsorának könnyűnek kell lennie, ami után jól érzed magad, nem pedig jóllakottnak. Egy könnyű leves, egy tonhal saláta, egy egyszerű szendvics vagy egy paradicsomszószos tészta jó választás lehet.
Figyelj életritmusodra és vezess egy naplót a napi étkezéseidről és táplálkozási szokásaidról, majd iktasd ki a negatív szokásokat és próbálj meg egészséges étrendet követni.
Egészséges ételek, amelyek vonzzák a kilókat
A kenyér (magvakkal vagy anélkül) fontos szénhidrátforrás – amiből a szervezet energiát nyer – egy szelet kenyér 70 kcal energiát tartalmaz. A tésztafélék szintén tartalmaznak szénhidrátot, egy csésze tészta 220 kcal-t tartalmaz. Az olívaolaj jótékony hatással van a szervezetre. Egy kanál olaj 100 kcal-t tartalmaz, függetlenül attól, hogy milyen olajról van szó. Az avokádó többnyire telítetlen zsírsavakat, káliumot és K vitamint tartalmaz, egy gyümölcs kb. 200 kalóriát tartalmaz. A hízókúra egyik finom alapétele, amit változatosan lehet elkészíteni!
A mogyoró, a napraforgó vagy a tökmag és a dió (pergeletlen) gazdag tápértékekben (fehérje), vitaminokban, ásványokban és rostokban. A természetes gyümölcslevek nemcsak a rostok miatt egészségesek, hanem a gyümölcsök szénhidrát tartalma miatt is. Az olyan gyümölcsökben, mint például a füge, a banán, a szőlő több kalória van, mint a többi gyümölcsben.
Az olajbogyó gazdag telítetlen zsírokban (egészséges) és fehérjékben, így fokozott tápértékkel rendelkezik. A marha-, a csirke-, a pulyka- és a borjúhús fontos fehérjeforrás.
Az olyan köretek, mint a burgonya, a rizs és a tészták szénhidrátot tartalmaznak. A jégkrém (kevés zsírral) és a fekete csoki egészséges édességnek számít. A ½lightos½ fagylaltok 50%-al kevesebb zsírt vagy 33%-al kevesebb kalóriát tartalmaznak (vagy kellene tartalmazniuk) az átlagos fagylaltokkal szemben.
Étvágykeltő ételek a hízókúra alatt
A savas gyümölcsök (grépfrút, klementin, kiwi, citrom, mandarin, narancs, gránátalma) javíthatnak az étvágyon és plusz kalóriát jelentenek, ami mindig jól jön a hízókúra alatt. A szakorvos ajánlotta vitaminok (vitamin-kiegészítők) szintén hozzásegíthetnek az étvágy normalizálásához. A sport is jó megoldást jelenthet, mert egy kiadós testedzés után biztosan éhes leszel.