A dietetikai tippek előnye a fogyókúrával szemben, hogy nem csak a már rád rakódott plusszoktól szabadítanak meg- persze csak ha mozogsz is emellett-, de az elkövetkezendő években sem kell rettegned, amikor előbújnak az első napsugarak.
„Apró lépésenként sokkal könnyebben érhető el és tartható meg az ideális testsúly. A fogyókúrázókra jellemző, hogy korábbi kedvenc, magas energiatartalmú ételeiket azonnal megvonják maguktól, és helyettük csak salátákat esznek. Rövid idő alatt rájönnek, hogy ez így tarthatatlan, és újra visszatérnek a hizlaló ételekhez, ami a jól ismert jojó-effektushoz vezet. A legfontosabb, hogy ne akarjunk rögtön öt kilótól megszabadulni minden hónapban, mert ez a testünknek és a lelkünknek sem tesz jót. Havi egy-két kilogramm súlyvesztés az optimális” – mondta Tarnai Irén, a Budai Egészségközpont dietetikusa.
7 fontos dietetikai tipp
Íme csupán hét dietetikai tanács, amit ha megfogadunk, nem csak hogy egészségesebbek lehetünk, de karcsúságunkat is könnyebben megőrizzük illetve elnyerjük.
1. Pápá, cukor!
Tudtad, hogy a finomított cukrot tartalmazó ételekkel valamint az üdítőkkel akár napi két étkezésnyi kalóriát is bevihetsz a szervezetedbe? Ha lehet, kerüld ezeket, hiszen a sunyi módon magunkhoz vett cukor jelentős szerepet játszik az elhízásban. Ha teheted, édesítsd a kávéd nyírfacukorral vagy édesítőszerrel, ám ezeknél is figyelj mindig a mértékre.
2. Fehérkenyeret soha!
Mindenhez kenyeret eszel? Hidd el, sokkal jobban érzed az ízét az ételnek, ha nem tunkolsz hozzá kenyeret. Ám ha mégsem tudsz róla lemondani, válaszd a rostban gazdag kenyereket, amelyektől hamarabb laksz jól, ráadásul később leszel éhes- ilyen a tönköly, a purpur vagy a teljes kiőrlésű kenyér.
3. Figyelj a számokra!
Sok múlhat azon, ha a zsírosabb és kalóriában gazdagabb termékek helyett a könnyedebbeket választod. A 1,5 százalékos tej, a 12 százalékos tejföl vagy a zsírszegény sajtok és túrók előtérbe helyezése segíthet az alakod megtartásában. A salátákhoz és a müzlikhez kefírt vagy natúr joghurtot tegyél, vagy olyan gyümölcsös joghurtot, ami nem tartalmaz hozzáadott cukrot.
4. Ne ránts a diéta alatt!
Ha lehet, mellőzd a rántott húsokat, de a rántott zöldségeket is. A főzéssel, párolással, grillezéssel vagy sütőzacskóban, alufóliában készült ételek kevésbé terhelik meg a szervezeted. Az ilyen zsírszegény kalóriával készült ételek jóval kevesebb kalóriát tartalamznak, mint zsírban tocsogó társaik.
5. Köret a lelke mindennek!
Felejtsd el a majonézes salátát, helyette friss zöldségeket egyél. A dietetikus tippje, hogy ha nem is azonnal hagyod el a burgonya vagy a rizs fogyasztását, a köret fele mindig zöldség legyen. A saláta íze élvezetesebb, ha kevesebb konyhasót használunk elkészítéséhez.
6. Elég a nassolásból!
Ahelyett, hogy a tv előtt ülsz és csokit, chipset nassolsz, fuss egy kört odakint. Mondj le az étkezések közti nassolásról, hiszen a csábító csokoládé miatt ellustulhatsz, sokan ugyanis mozgás helyett inkább esznek.
7. Igyál eleget!
Nem kell víz napot tartanod, de napi 1,5-2 liter szénsavmentes ásványvíz fogyasztása ajánlott. (Arról, hogy eldöntsd, melyik ásványvíz a neked való, már írtunk korábban)
A szervezetednek szüksége van rá, ráadásul növeli a teltségérzeted. Valamint az agyad sokszor összekeveri az éhség– és a szomjúság érzetet. Jól bevált trükk, ha éhes vagy, igyál egy fél pohár vizet. Lehet, hogy csak szomjas voltál. Fogyaszthatsz zöldségleveket vagy gyógyteát is.
Tarnai Irén dietetikus hozzátette: „Ha tudatosan megváltoztatjuk étrendünket, nemcsak súlyfeleslegünktől szabadulhatunk meg, de egészségesebbek és magabiztosabbak is leszünk. Amennyiben lassan eszünk, előbb-utóbb a kevesebb étel is elegendő lesz teltségérzetünk eléréséhez. A napi 4-5 étkezés és a dietetikai tanácsok megfogadása mellett persze elengedhetetlen a rendszeres testmozgás és a kitartás is”.