A szakértők szerint az ananász nagyon fontos étel, ásványokban, vitaminokban és tápanyagokban gazdag gyümölcs. Az ananász nagy, húsos, aromás, jellegzetes illata van, pontosabban édes-savanyú. Csak meleg területeken termesztik. Az ananász Dél-Amerikából származik. Kolumbusz Kristóf hozta be Európába. A broméliafélék családjába tartozik.

Az ananász tápértéke/100 g

60 kalória

84 % víz

0,2 g zsír

16 mg kalcium

17 mg magnézium

19 mg C-vitamin

173 mg kálium

Miért olyan egészséges?

A jellegzetes illatán és finom ízén kívül az ananász vitaminokban gazdag, citromsav, almasav, kalcium, mangán, foszfor, magnézium, jód, kálium, vas, folsav, cellulóz, glükóz és bromelin található benne. Az ananász az egyetlen gyümölcs, amely tartalmazza a bromelint, mely segít a vértisztításban és serkenti az emésztést. A bromelinnek nevezett enzim gyulladásgátló, immunrendszer erősítő hatással bír és azt tartják, hogy meggátolja a rákos sejtek elterjedését. Ajánlott olyan személyeknek, akik súlyproblémákkal küszködnek, vérszegénységben vagy mérgezésben szenvednek…

Mikor érett az ananász?

Az ananásznak kb egy évre van szüksége ahhoz, hogy teljesen megérjen (ez a körülményektől és környezettől is függ, ahová éretten kerül). A jól megérett és finom ananászt a kinézete alapján ismerjük fel. Minél hosszabbak és gyakoribbak a száraz héjak, annál édesebb az ananász. Ami az érettségét illeti, ha a gyümölcs közepén található leveleket könnyen le lehet tépni, akkor bizonyára az ananász is megérett. Az ananász színe lehet sárga, barna, vörösesbarna vagy akár zöld. A színek nem azt mutatják, hogy mennyire érett vagy jó az ananász, hanem csupán így lehet felismerni a fajt.

Rendszerint éretten takarítják be, ezért ajánlott az ananászt megvásárlása után minél hamarabb elfogyasztani. Ha nem is romlik el, az íze bizony megváltozik. Elveszti a frissességét. A megkezdett ananászt nem jó a hűtőben tartani. Elveszti az édes ízét, barna pettyes lesz és 1-2 nap után mondhatni borzalmas ízű lesz.