Az arab kávé a világ minden részén elismert. A legnagyobb kávétermelő ország Yemen, ott nőnek a legszebb cserjék. Az igazi arab kávét cukor és tej nélkül szolgálják fel, „feketén, mint az éjszaka, keserűn, mint a halál és forrón, mint a szerelem”.
Az arab országokban a kávét a 15-16. században kezdték el fogyasztani, miután az Adeni Mufti felfedezte serkentő hatását. Korabeli írások szerint, az arabok azért fogyasztották a kávét, mert éberen tartotta őket a hosszú órákon át tartó imák idején. Amíg erre rá nem jöttek, a kávészemeket csak gyógyszerként használták.
Hagyomány és illem
Az arab országokban a kávé készítése és fogyasztása igazi hagyomány, ami az évszádok alatt változatlanul megmaradt napjainkig. A városokban a kávé a szívesen látás jele, így ha kávéval kínálnak illik elfogadni.
A kávé elkészítése
Itt a kávékészítés inkább hasonlít a Törökországi szokásokhoz, mint ahhoz, ahogyan az arab sivatagban készítik. A kávét még a városokban is otthon pörkölik és rézmozsarakban törik porrá. Egyes arabok ma is manuálisan őrölik a kávét, a Mihraz és Midaq elnevezésű eszközökkel.
A kávét csak akkor veszik le a tűzről mikor már legalább kétszer-háromszor felfőtt, aztán az edényt nedves ruhával körbetekerik azért, hogy a zacc hamar leülepedjen, a kávé pedig krémszerűvé váljon és hagyják, hogy a kellemes illatú gőz szétterjedjen. Ahogy már említettük, az arabok a kávét cukor nélkül isszák.
Felhasznált ízfokozók
Az arabok a kávét egy Delleh nevű edényben készítik, amihez legtöbbször különböző ízfokozókat adagolnak. Leginkább a kardamomot használják, egy kellemes illatú fűszernövényt, amit nálunk gyógynövényes boltokban vagy jellegzetes arab üzletekben lehet megtalálni. Az arabok a kezükkel törik össze a növényt, hogy fokozzák az aromáját. Mások inkább a sáfrányt használják adalékként.
Sultana kávé
Az idősebbek a Sultana kávét kedvelik, amit a kávészemek héjából készítenek, melyeket egy edényben aranybarnára pörkölnek, majd fövő vízbe tesznek. A Yemeni szultán palotájában vendégeskedő franciák, akik csak a Sultana kávét fogyasztották, nagyon illatosnak és finomnak tartották. Nem tesznek bele cukrot, de ez nem is szükséges mivel így teljes az íze.
A Sultana kávét csak ott lehet fogyasztani ahol a cserjék teremnek, ugyanis ha a héját megszárítanák, hogy szállítható legyen, sokat veszítene az aromájából.
A kávé felszolgálása és elfogyasztása
Az arab országokban a kávét édességek kíséretében különleges csészékben szolgálják fel. A Muqahwi az a személy, aki a kávét szolgálja fel, és be kell tartsa azt a hagyományt, miszerint a csészéket csak háromnegyedik szabad tölteni. A csészét jobb kézben kell tartsa, miközben a bal kezében levő edényből tölt. Aki megitta a kávét, ki kell rázza a csészét, jelezve hogy nem kér többet, vagy oda kell nyújtsa annak aki töltött, ha még szeretne. Végezetül a csészéket egy Magshal elnevezésű edénybe teszik, amiben később kimossák.