Bármely földrajzi övezetben találunk specifikus gyümölcsöket, ezekből sok jótékony hatással van szervezetünkre. Beszéljünk most kicsit a licsiről.
A licsi (litchi) Kínában őshonos, de termesztik Thaiföld északi részén, Laoszban, Kambodzsában, Vietnámban, Bangladeshben, Pakisztánban, Indiában, és Japán déli részén. Újabban Kaliforniában, Hawaiin, Floridában, Afrika déli részén, és Ausztráliában is termesztik. A licsi dísznövényként is népszerű.
Ezt a gyümölcsöt fogyaszthatjuk frissen, vagy aszalva. Gyümölcssaláták finom adaléka, és fagylaltot is készítenek belőle. Hozzáadják túrós-majonézes salátákhoz is, és köretként is kínálják sültek mellé.
India és Kína látja el licsi-konzervvel a világot. Az aszalt licsi íze leginkább a mazsoláéra emlékeztet.
100 g gyümölcs körülbellül 66 kalóriát, 1,3 g rostot, 44 g lipidet, 15,23 g cukrot, valamint 16,53 g szénhidrátot tartalmaz. Ezenkívül gazdag C vitaminban, foszforban, káliumban, magnéziumban és kalciumban. A licsiben ugyanannyi C vitamin van, mint a narancsban. A licsiben található riboflavin (B2 vitamin) nagyon fontos szerepet tölt be a vörösvértestek képződésében. E gyümölcsnek jótékony hatása van a mirigyek működésére, védelmet nyújt a rák ellen, és csökkenti a gyomorpanaszokat. Ám a licsi túlzott fogyasztása lázhoz és orrvérzéshez vezethet, úgyhogy csak módjával fogyasszuk!