Előfordult már veled, hogy egy finom gombás ételelfogyasztása után jobban érezted magad? Mégis csak igaz lehet az a mondás, hogy a gomba nem csak a szervezetet de a lelket is erősíti. Bár más egyébbel is javíthatsz a lelkiállapotodon, a gomba ízével semmi sem vetekedhet.

A gomba a múltban és most

A gomba különleges aromája arra késztette az egyiptomi fáraókat, hogy megtiltsák a hétköznapi ember számára a „halhatatlan növény fogyasztását”, ugyanis annak tartották őket. Az oroszok és a kínaiak pedig abban hittek, hogy a gomba erősíti a testet és a lelket is.

A XIX. században gyors ütemben terjedt a gomba termesztés, ami annak is volt köszönhető, hogy a gomba nem igényelt különösebb gondozást. Ebben az időszakban Franciaország volt a legjelentősebb gombatermesztő ország. Az idő múlásával a termesztők egyre inkább a minőség javítással és a különböző fajták kitenyésztésével kezdtek foglalkozni.

Miért olyan egészséges a gomba?

A gombák nemcsak finomak, de nagyon táplálóak is. A tejhez és húshoz hasonló fehérje tartalommal rendelkeznek. Ezek az apró növények a szervezet számára fontos aminosavakat, vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaznak. Érdemes kiemelni a magas folsav, B12 vitamin és vastartalmukat. Az alacsony karbohidrát és zsírtartalom, valamint a magas fehérjetartalom miatt, a gomba a diéták fontos eleme.

Hogy kell a gomba kinézzen?

? legyen friss és nem fonnyadt

? a felülete száraz és fényes

? ha a kalap alatti hártya világos árnyalatú erőteljes a gomba íze, ha a hártya sötét árnyalatú, akkor finomabb aromájú.

A gomba tárolása

? hűtőszekrényben, de a kondenz képződés miatt nem műanyag zacskókban

? a legideálisabbak pár nappal a szedés után

? csak közvetlenül felhasználás előtt szabad megmosni

? legtöbb egy hónapig tartható fagyasztóban, de csak ha előtte megfuttattuk olajon.

A gomba felhasználása

A gombát nedves kendővel, vagy puha sörtéjű kefével kell pucolni vagy megtörölhető papírtörlővel hideg vizes öblítés után.

Felhasználható csíkokra vagy kockára vágva, szoténak (vajban), sülve (olajban), grillezve (lelocsolva olajjal), főzve vagy csupán natúran, 2-3 perce betéve a mikróba (olaj vagy vaj nélkül.)

Megkívántál egy kis gombás finomságot? Próbáld ki valamelyik receptünket a Gombás ételek vagy a Gombás egytálétek ételek közül.