A jó ételfotózásban nagy szerepet játszik az étel szeretete, de ez közel sem elég. Tudnod kell néhány trükköt, amitől az ételek ínycsiklandozóan néznek ki. Íme néhány tanács, melyek segítenek, hogy amatőrként is profi fényképeket készíts.
8. Nézőpont
Általában nem jó, ha abból a nézőpontból fényképezünk, amelyikből látjuk az ételt eves közben. Válassz alacsonyabb nézőpontot, mintha egy hat éves gyerek lennél, aki az asztal mellett áll. Így az étel magasabbnak és vonzóbbnak fog kinézni.
Vannak olyan ételek amik felülről néznek ki jobban. Gondoljunk most itt egy tányér levesre, egy salátára, vagy bármire, ami fényes. Ha oldalról fényképezzük, lehetséges, hogy túlságosan visszaveri a fényt és nem fog előnyösen kinézni.
A “szokásos” nem mindig egyenlő a “természetes”-sel. Néha ami szokásos az unalmas és attól, hogy valami szokatlanul néz ki, még mindig lehet természetes. A különleges étel felhívja magára a figyelmet, és ez fontosabb annál, minthogy az étel átlagosan vagy akár természetesen nézzen ki.
9. A forró étel fényképezése
A forró étel fényképezése kicsit nehezebb feladat. Gyorsnak kell lenned és nem szabad túl közel menned az ételhez, mert bepárásodhat a lencse. Tedd a tányért fehér vagy fekete hátté elé és használj hosszú exponálást, hogy képre vedd a gőzölgő ételt.
Minél hamarabb készíted el a képet bármilyen ételről, annál frissebbnek fog tűnni. Készítsd elő a terepet még mielőtt az étel kész lenne, tedd az üres tányért is a környezetbe, majd utolsó pillanatban tedd rá az ételt és fotózhatod is.
10. Vágd fel az ételt
Vannak ételek, melyeknek a szépsége a belsejükben rejlik. Ilyenek a kalácsok, torták, sütemények, a töltött ételek. Vágd fel az ételt és fényképezd úgy.
12. Ne félj inspiráció után nézni
Vegyél kézbe receptes könyveket, magazinokat, nézz fel weboldalakra. Meríts ötletet az ott látható étel képekből és párosítsd valami személyes ötletettel, amitől a kép egyedi lesz.
11. Készíts képeket az ételkészítésről is.
Nem csak a kész étel néz ki jól. Sokszor az étel elkészítésekor értékesebb fotók készülnek, mint magáról a végtermékről. Izgalmas és hasznos látni, hogyan lesz az alapanyagokból egy lélegzetelállító fogás.
13. A profik trükkjei
A profi ételfotósok sokszor cselekhez folyamodnak ahhoz, hogy tökéletes képeket készítsenek. Ezek sokszor nem megvalósíthatók abban az esetben, ha az ételt utána el is szeretnéd fogyasztani. Profi fotóknál az is megtörténik, hogy a fotón egyáltalán nem az van, amit gondolunk. Például a fagylaltot helyettesítik krumplirüpével, mivel az nem olvad el.
Felsorolunk azért néhány egyszerűbb „csalást”, melyektől az étel ehető marad. Használhatsz növényi olajokat, hogy a húsok, a tengeri gyümölcsök, a halak, a saláták fényesebbek legyenek. Ha csokoládét fényképezel, vesd be a hajszárítós trükköt és olvaszd azt egy kicsit meg. Egy ilyen fotó láttán biztosan mindenkinek összefut a nyál a szájában.
14. Ellenőrizd a kész fényképeket
A sok ínycsiklandozó ételfotó elkészítése után biztosan alíg várod már, hogy megkóstold a műved. De még mielőtt elpusztítínád azt, nézd meg a kész képeket és bizonyosodj meg róla, hogy vannak jó fotók. Lehet a gépen jól néztek ki, de nagyban látszik, hogy az egyik homályos, a másiknál bezavar valami, és ha az étel elfogyott, ezen már nem lehet segíteni.
15. Képszerkesztő programok
Természetesen nem mindnekinek áll profi fényképezőgép a rendelkezésére, de minden esetben van megoldás, hiszen a fotókat valamilyen szinten fel lehet javítani különböző képszerkesztő programok segítségével. Sokszor egy egyszerű kontraszt növelés is csodákat tud művelni és erre a legegyszerűbb képnéző programok is képesek. Változtathatsz a színek melegségén, a fényességén. Vigyázz, hogy a képek ne legyen túl sötétek vagy sárgák. Amint már említettük, a kékes árnyalatú ételek sem néznek ki előnyösen. Lehet ki kell vágni a kép egy részét, hogy eltűntess valamilyen zavaró tényezőt. Ha kész vagy, állj fel a képernyőtől és kérj meg valakit, hogy nézze meg, vagy térj vissza hozzá később és nézd meg, hogy még mindig tetszik-e.