A húsvéti asztal egyik jellegzetes étele a bárány. A bárány Jézus szimbóluma az egész keresztény hagyományban. De mióta és miért része ez a húsvéti ünnepnek?
A zsidó Páska ünnep
A húsvét megünneplése körülbelül Kr. e. 1445-ben kezdődött, a zsidó nép (később júdai) Egyiptomból való kivonulása idejében, Mózes vezetésével.
Amikor egy pusztító angyal érkezett Egyiptom földjére, hogy halállal sújtson minden elsőszülöttre, az Úr különleges parancsot adott az itt élő népének, aminek a betartása védelmet biztosít. Minden családnak vennie kellett egy 1 éves bárányt, hímneműt, kifogástalant, és le kellett szúrja Abib hónap (körülbelül április) tizennegyedik napján. A feláldozott bárány vérének egyik részével be kellett kenni a bejárati ajtó két pillérét és a felső részét.
Amikor a pusztító lesújtott az országra, kihagyta a vérrel bespriccelt házakat (így a húsvét jelentése a héber „pesah” szóból ered, aminek jelentése „átugrani”, „kihagyni”, „megkegyelmezni”). Ily módon, a leszúrt bárány vére által, az izraeliták megmenekültek a halálbüntetéstől, ami elérte az összes egyiptomi elsőszülöttet.
Ettől a pillanattól kezdve, Isten népe minden tavasszal megünnepelte a húsvétot (általában nagypéntek és a keresztény húsvét környékén), válaszul az ő parancsára, miszerint a húsvét „örök törvény” kell legyen.
Isten nem azért kérte a vérrel való megjelölést, mert másképp nem tudta volna megkülönböztetni az egyiptomi izraelitákat, hanem azért, mert meg akarta tanítani a népének az engedelmesség fontosságát és a vér megváltó erejét, felkészítve így őket „Isten Bárányára”, aki évszázadokkal később magára veszi majd a világ bűneit.
A keresztény Húsvét kezdete
Éppen ugyanazon a napon, évekkel később, Jézust keresztre feszítették húsvét előestéjén (mint a páska bárányt), aki megmenti a bűntől és a haláltól mindazokat, akik hisznek.
Ezért a bárány Jézus Krisztust jelképezi, aki feláldozta magát a világ bűneiért, és meghalt a kereszten, mint egy ártatlan bárány.
Később a sült bárány lett a keresztények húsvéti menüjének fő fogása. Európában nagyon népszerűek a vajból, tésztából vagy cukorból készített bárányok is.