Nagyon sokféle ízű, színű, formájú körte van, de bármelyiket választod is, vásárláskor figyelj oda, hogy legyenek épek, kemények és érettek.
Amikor körtét vásárolsz, ne a színre figyelj. Ezen gyümölcs esetében a szín egyálán nem az érettség jele. Vannak olyan körtefajták, melyeknek a héja sötétzöld akkor is ha jó érettek. Mások lehetnek sárgák, mégsem érettek még.
Más gyümölcsöktől eltérően, a körte, a jobb textúra, íz és szín érdekében, jobb ha leszedés után érik meg. Tarsd a körtét szobahőmérkékleten, főleg ha még kemény. Mikor viszont megérett, fogyaszd el minél hamarabb, mert hamar romlik. Ha szükséges, éretten is tárolható néhány napig, de csak hűtőszekrényben. Vannak olyan körtefajták, meleyket hónapokig lehet tárolni, főleg a téli körték (Anjou és Winter Nellis).
Ha szeretnéd megtudni, hogy a körte érett-e vagy sem, óvatosan nyomd meg az ujjoddal a szára mellett, ott kicsit puhább kell legyen. Mivel a körte belülről kifele érik, és a száránál a legvékonyabb, ott lehet a leghamarabb tesztelni milyen állapotban van.
Ha a körte teteje nagyon puha, azt jelenti, hogy túlérett és nem fog sokáig elállni. Mégis a lekvárokhoz, szörpökhöz ezek a jobbak.
Szerte a világban 3000 körtefajtát ismerünk. Származásuktól függően 2 nagy kategóriába sorolhatók: európai körték és ázsiai körték. Tulajdonságaik alapják a körtéket 3 csoportba osztjuk: kiváló, jó és átlagos minőségű körték.
Lássuk a körtéket érési idejük szerint. Augusztus elején érika Clapp kedveltje, augusztus végén a Guyot Gyula és a Vilmos körte, szeptember elején érik a Hardy körte, a Conference, a General Leclerc, a Bosc kobak, a Tonger és a Packham’s Triumph, október végén pedig a Hardenpont téli vajkörte, a Téli esperes és a Seress Olivér.
A Conference körte közepes méretű és sárgás-zöldes színű, és különböző színű rozsdás foltok vannak rajta. A húsa fehér, sima, leves, édes, ízes és nagyon jó otthoni használatra.
Az ősi magyar körték közül megemlítjük: Eleve érő, Üdein érő, Pünkösdi, Cseresznyével érő, Árpával érő, Búzával érő, Apró muskotály, Elő érő muskotály, Muskotály, Gerellyes, Nágovics, Hosszúszárú, Császárkörte, Nyári pergamont, Szent Lórinc körte, Piros körte, Vörös körte, Vörös bélű körte, Vörös nyári Zöld muskotály, Hercsóka, Kozma, Zelenka, Mézes körte, őszi muskotály, Salzburgi, Babka, Carabella, Havasalji, Makária, Mészáros, Benedek, Mosóci, Telelő és Téli bergamot, Budai kisasszony körte, Csákvári nyári körte, Egri körte, Erdélyi körte, Fehérvári körte, Fujtós körte, Korai szagos körte, Köcsög körte, Nyári Kármán (Kálmán) körte, Magyar kobak, Mogyoródi óriás körte, Mosoly körte, őszi körte, Piroska körte, Szűcsi körte és Zöld Magdolna.
Bármelyik körtefajtát választod is, ne feledd el ellenőrizni, hogy egészségesek legyenek és kérdezd meg az eladótól, hogy ők termesztik-e, használnak-e vegyi anyagokat és mikor szedték le a gyümölcsöt.
A körték nemcsak finomak, de nagyon egészségesek is. Vitaminban és ásványi anyagokban gazdagok, melyek növelik az immunitást, csökkentik a koleszterinszintet, segítenek az emésztésben és nem tartalmaznak sok kalóriát. Egy közepes körte körülbelül 70 kcal-t tartalmaz.
A körte nagyon sok recepthez felhasználható, legyen szó desszertről előételről vagy főfogásról. Az ötletkonyhán sok körtés recept található.