A szőlő nem utóérő gyümölcs, ezért akkor kell leszedni, amikor a bogyók az egész fürtön beértek. Lehetőleg száraz időben, a harmat felszállása után szedjük, majd a szőlőfürtökkel megtöltött edényt tegyük minél hamarabb hűvös helyre.

Az ősz közkedvelt csemegéje a szőlő, mely nem csak finom, de egészséges is! Hatásos vértisztító, bélbetegség gyógyító, idegerősítő és kiváló izomregeneráló táplálék.

Mikor szedjük, hogyan tároljuk a szőlőt?

A szőlő nem utóérő gyümölcs, ezért akkor kell leszedni, amikor a bogyók az egész fürtön beértek. Lehetőleg száraz időben, a harmat felszállása után szedjük, majd a szőlőfürtökkel megtöltött edényt tegyük minél hamarabb hűvös helyre. Megfelelő helyiségben a szőlőt sokáig el lehet tartani.  Pincehidegben, szétterítve még januárban is kellemes őszi ízeket tud nyújtani.

A tárolás során érdemes néha átvizsgálni a szőlőt, de csak óvatosan, hogy törődésmentes maradjon! A rosszakat távolítsuk el, hogy ne rohasszák meg a többit. Az összetöppedő szemeket azonban hagyjuk a fürtön, melyek decemberben a karácsonyi asztal csemegéi lehetnek.

További tárolási formája a kötözés és az aszalványozás. Az aszalt formában történő tartósítás, a mazsola, amely egész évben rendelkezésünkre álló édes, kellemes csemege. Sajnos itt azonban fel kell hívnunk a figyelmet a kénességre, melyet több kereskedő is alkalmaz a mazsolánál, hogy megőrizze portékája frissességét. Szerencsére az így kezelt mazsolát is el lehet fogyasztani, csak étkezés előtt meleg vízben alaposan át kell mosni, és áztatni egy kicsit.

Szőlő vásárlásakor, mindig csak a ropogós, érett szemű fürtöket válasszuk.

Mikor ne együnk szőlőt?

Nem tanácsos a szőlő fogyasztása asztma, szénaláz, tüdőgyulladás és tuberkulózis esetén.

Mire van jótékony hatással?

Az őszi szezonban ajánlott minden étkezés előtt egy fél órával szőlőt enni! Mivel a szőlő elegendő energiát biztosít szervezetünknek még nehéz fizikai, de különösen szellemi munka esetén, ezért a tanácsok megfogadása sok káros, az eddigi étrendünkben szereplő ételt kiszoríthat.

Fokozza az epeválsztást és ürítést, megakadályozza a vese és a hólyag kövesedését. A nagy mennyiségben elfogyasztott szőlő a vizelet savasságát is csökkenti. A népi gyógyászt szerint igen jó hatású szamárköhögésnél és a daganatos betegségeknél. Reuma, májbetegségek, vízkór esetén a fehér színű szőlő a legjobb, a hurutot kék szőlő oldja a leghatásosabban.

A szőlő frissen préselt leve kiváló ital, alkoholmentes vagy alkoholos koktélok is keverhetőek belőle. Szüret után préselt mustja még fogyasztható gyermekek számára, ám erőteljes tisztító hatása miatt ne vigyük túlzásba.

SZőLőS RECEPTEK  >>