Méltatlanul kevesen esznek céklát, pedig rendkívül egészséges és sokféleképpen elkészíthető ízletes gyökérzöldség. Ha friss, újcéklát veszünk, akkor salátának együk vagy ivólének fogyasszuk! Így a leghatásosabb!
Kora ősszel a friss, zsenge újcéklákat egyszerűen tilos otthagyni a piacon, ilyenkor a legfinomabb! Télen is ajánlott a rendszeres fogyasztása, de megszeretni vagy a családdal megszerettetni ezt a folsavban gazdag, vérképző céklagumót ősszel érdemes, amikor tényleg nagyon finom! Ha nem vagyunk gyakorlott céklavásárlók, akkor nyomkodjuk meg a gumót, a puha, hibás céklát ne tegyük a kosárba, csak azt vegyük meg, ami az öklünknél nem nagyobb, kemény és törődésmentes.
Pincehelyiségben télire is betározhatunk magunknak egy kis utánpótlást, csak homokkal kell egymásra rétegezni a gumókat, de ha erre nincs lehetőségünk, akkor mosatlanul pár hétig a hűtőben is eláll.
Miért egészséges a cékla?
Vérképző, májtisztító, vízhajtó, méregtelenítő és tumorsejtek szaporodását gátló zöldség. A céklát főként salátaként, és friss ivóléként érdemes fogyasztani, mivel hatása nyersen az igazi! A céklalé segít a vörösvérsejtek regenerálásában és szaporodásában, sok helyen kiegészítő gyógymódként ajánlják vérszegénység és leukémia esetében. Immunerősítő hatása révén ajánlatos azoknak is fogyasztani, akik valamilyen hosszantartó betegségből lábadoznak. Ha a céklalét centrifugázzuk, ne dobjuk el a cékla fölső részét, mert zöldje kitűnő kalciumforrás (persze csak nyersen)!
Tisztító céklakúra
Naponta 1 liter frissen préselt vagy centrifugált céklalé, három hónapon keresztül, megszakítás nélkül. (Ebben az esetben csak nyers cékla használható). Természetesen mivel kúráról van szó, ajánlott a bio zöldség használata, mivel az organikus termesztésben a talajt nem kezelik nitráttartalmú műtrágyával, és a zöldség leveleit is folyamatosan éri napfény. Az így fejlődő gyökérgumó képes magába szívni a talajban található értékes ásványi sókat: a kalciumot, foszfort, káliumot, magnéziumot, vasat, rezet, ként, jódot, bórt, lítiumot, stronciumot.