A mandula nem csupán néhány dekás kiszerelésben kapható, és nem is csak nassoláshoz tökéletes. Íme néhány tipp, hogyan használd a mandulát a konyhában.

A mandula akkor áll el a legtovább, ha héjastul vesszük meg. Megtisztítása azonban nem kis feladat. Erre érdemes beszerezni egy speciális készüléket, de ha nincs más, a diótörő is megteszi.

Érdemes a barna héjat is eltávolítani. Ezt legegyszerűbben úgy lehet kivitelezni, ha forró vizet öntünk a héjától megszabadított mandulára, majd éles késsel lehúzzuk róla a barna színű, kissé kesernyés védőréteget. Ezt legtöbbször meg kell tennünk, különösen akkor, ha darálva szeretnénk a sütemény tésztájába keverni.

A mandula felhasználása

Mandulapehely

A vékonyra szeletelt mandulát használjuk a sütemények díszítéséhez, akár egy egész torta külsejét is bevonhatjuk vele, sőt, a tésztába is keverhetjük sütés előtt. Nem csak az édes ételekben fordul elő azonban a mandulapehely. Akár a rántott húst is ízletesebbé és ropogósabbá tehetjük, ha a panírba (a zsemlemorzsához) keverjük. Sőt, akár gyümölcsös pizzát is készíthetünk, aminek a tetejéről nem hiányozhat a mandulapehely.

Darált mandula

Daráld le durvára a mandulát, és tedd süteménybe! Akár egy egyszerű piskótát is feldobhatsz vele. Jó módszer a durva mandula elkészítésére, ha konyharuhába teszed a mandulát, ráfekteted egy vágódeszkára, szépen ellapogatod, és húsklopfolóval ráütsz néhányszor.

Édesség másként

Pirítsd meg a mandulát a már fent említett módon, majd készíts csokimázat csokiból és kakaóból! Forgasd bele a mnadulát, hozzá sótlan mogyorót, de akár mazsolát is. Vagy készíts grillázst, amibe mandulát is szórsz! Várd meg, míg kihűl, és nassolj hazait!

Mandulavaj

Készíts otthon mandulavajat úgy, hogy a barna héjával együtt aprítógépbe teszed a mandulát, miután körül-belül 20 perc alatt megpirítottad serpenyőben (alacsony hőfokon.) Tíz deka mag körül-belül 10-12 perc alatt lesz krémes állagú. Ne ijedj meg, ha először gyurma-szerű anyagot kapsz. Jó úton haladsz, csak még időre van szükség. Közben tegyél hozzá pár kanál hidegen sajtolt mandulaolajat, egy csipet sót, és juharszirupot vagy mézet.

Kalácsra, kenyérre kenheted, mint a nutellát, de kekszek krémjéhez is nyugodtan használhatod.

Mandulatej

A mandulatej elkészítéséhez először a mandulát meg kell szabadítani barna héjától. Két csésze vízhez 2-3 dkg mandulára van szükségünk. A vizet, amiben megfőztük, ne öntsük ki, erre lesz ugyanis szükségünk a tej elkészítéséhez. Daráljuk le a szemeket, tegyük hozzá a víz felét, majd keverjük tovább a robotgéppel. Ha már tejes állagú, akkor hozzáönthetjük a többi vizet, és az evőkanálnyi mézet. Járassuk tovább a gépet, majd az elkészült tejet szűrjük le.

Tehéntej helyett használhatjuk a reggeli kávéba, de süteményekbe is nyugodtan tehetjük.

Mandulaolaj

A mandulaolajat leginkább a kozmetikában használják bőrtápláló tulajdonságai miatt, de természetesen belsőleg is alkalmazhatjuk. Napi 2-3 kávéskanállal fogyaszthatunk belőle akkor is, ha hurutos betegségben vagy tüdőgyulladásban szenvedünk.

A gasztronómiában csak hőkezelés nélkül használjuk. Remek választás kacsához vagy csirkehúshoz, de a salátát is különlegesség tehetjük vele. Készíthetünk belőle pácokat és szószokat. A süteményet, különösen a marcipánosokat pedig teljesen feldobhatjuk vele, hiszen a mandula íze igazán különlegessé teszi az ételeket.

Mandulás receptek >>