Az aszalt szilva édes ízével sok ételt színesíthetünk, a gyümölcs zamata átjárhatja a húsokat, de a süteményeket is eszményivé teszi. Lássuk csak, hogyan használjuk!

Az aszalt szilva nagy barátja a fahéj, a vanília és a szegfűszeg is, így ha bajban vagy a fűszerezéssel, ezekhez bátran nyúlhatsz. Keverhetsz az aszalt szilvás ételekbe szerecsendiót, de lehet kísérletezni a kakukkfűvel és a szegfűborssal is.

Áztatott szilva

Az aszalt szilva fajtától és márkától függően lehet szárazabb és húsosabb is. Az aszalt szilva meghatározásában akkor jó, ha már nem engedi ki a levét, de nem is száraz. Ha azonban rosszabb minőségű termékbe botlunk vagy sokáig tartogatunk egy fél csomagot a konyhaszekrényben, könnyen előfordulhat, hogy a kelleténél aszottabb szemekkel lesz muszáj dolgoznunk.

Ilyenkor érdemes beáztatnunk az aszalt szilvát. Na de mibe?

Áztassuk rumba vagy vörösborba az aszalt szilvát. Ha megszívja magát, csepegtessük le, majd használjuk fel süteményekhez vagy mártáshoz.

Aszalt szilva mártás

Aki szereti a gyümölccsel ízesített húsokat, annak mindenképpen érdemes belevetnie magát a szilvamártás-készítés rejtelmeibe.

Vörösborral

A vörösboros aszaltszilva-mártás az egyik legegyszerűbb felhasználási módja. Áztasd be az aszalt szilvát vörösborba. Ha már megszívta magát, önts hozzá még vörösbort, majd tedd fel a tűzhelyre, és hagyd lassú tűzön felforrni. Tegyél bele fahéj rudat és csillagánizst, esetleg szegfűszeget, ha kívánod, akkor cukrot is ízlés szerint. Amikor már majdnem az összes bor elfőtt, szedjünk ki néhány szem gyümölcsöt (úgy az egynegyedét), az edényben maradtakat pedig turmixoljuk össze botmixerrel. (Előtte az egész fűszereket halásszuk ki a tálból).

Az összemixelt mártásba dobjuk vissza az egész szilvákat, és rottyantsuk meg még egyszer. Hidegen vagy melegen is tálalhatjuk.

Sült kacsa- vagy libacombhoz ajánljuk.

Mártás aszalt szilvából

Pezsgős mártás

Ha nem szeretjük a vörösbort, pezsgőt is hazsnálhatunk. A cukor karamellizálása után húsz deka aszalt szilvát és egy rúd fahéjat tegyünk az edénybe, öntsük fel édes pezsgővel, amint elfőtte a levet, pótoljuk azt folyamatosan. Összesen fél üveg pezsgőt csorgassunk bele, a többi jó lesz a vacsorához, de a főzéshez is megadhatjuk vele az alaphangulatot.

Főételként

Nagyon egyszerűen készíthetünk sült aszalt szilvát is, csak meg kell hozzá találnunk a legjobb alapanyagokat. A kecskesajt és a bacon pedig ilyen – minő szerencse.

Aszalt szilva baconbe csavarva

Az aszalt szilvába csomagoljuk be a kis darabokra vágott kecskesajtot, majd tekerjük bele baconbe, szúrjzuk át az egészet fogpiszkálóval, helyezzük sütőpapírra a csomagocskákat, és 200 fokon süssük pirosra mindkét oldalát. Salátát, rizst, de akár burgonyapürét is kínálhatunk hozzá.

Töltsük meg a húst!

A húsokat nem csak kívülről, de belülről is színesíthetjük aszalt szilvával. Érdemes pulyka vagy csirkemellett (esetleg csirkecombot) választani erre a célra, amelyek nem csak göngyölhetőek, de hamar át is sülnek. A sertéskaraj is megfelel, ekkor viszont érdemesebb alufóliába csomagolni a hústekercseket, és csak miután megpuhultak, azután hagyni a sütőnek, hogy karcosra pirítsa őket.

Akár egy egész libát is megtölthetünk aszalt szilvával. >>>Itt megtudhatod, hogyan!>>>

Aszalt szilvás kacsa

Zsemlemorzsát, tojást, olajat vagy vajat, szerecsendiót, borsot, ízlés szerint ételízesítőt és apróra vágott aszalt szilvát keverjünk össze, majd töltsük a húsba. Göngyölhetjük is, de tasakot is vághatunk éles késsel a vastag húsba, aminek a nyíilását fogpiszkálóval összetűzhetjük.

Süteményekbe is

Amelyik sütiben mazsola van, abban az aszalt szilva is megfér. Használjuk muffinhoz, piskótához, vagy próbálkozzunk a szilvás rétes megbolondításával, esetleg az aszalt szilvás bonbonnal!

És ne feledkezzünk meg a tradicionális szilvás gombócról vagy a szilvás lepényről se!

aszalt_szilva