Az eper az egyik legnépszerűbb idénygyümölcs, könnyen melléfoghatunk azonban vásárlásánál. Hogyan vásároljunk epret, és honnan tudjuk, hogy melyik a jó?

Az eper – alig hinnénk – de gyógynövényként kezdte karrierjét, és csupán pár száz éve szeretjük a mai formájában, magában, salátában, süteményben… mondjuk úgy, lényegében bármiben bármivel és bármikor.

Miért vásároljunk epret?

Jótékony hatásai között említhetjük a béltisztítást, a fertőtlenítést és izzasztást, melyet a leveléből főzött tea fogyasztásával érhetünk el.
Húsát fogfehérítésre (!), emésztési panaszok vagy vesebetegségek kezelésére, pattanásos bőrön kaolinnal keverve arcpakolásként is használják, manapság azonban leginkább az élelmiszeriparban közkedvelt.

Mi a biora esküszünk

Tele van C-vitaminnal, csupán 6-7 szemmel fedezhetjük napi szükségletünket, de van benne E-vitamin, kálium, kálcium és vas is. Antioxidáns hatásának köszönhetően erősíti az immunrendszert is.

Támogatjuk a bioeper fogyasztását, hiszen ez a gyömülcs van kitéve leginkább az ártalmas permetszereknek, hiszen húsának összetételére is könnyen befolyásolják a környezet hatásai.

Ha nem jutunk bio termékekhez, vásároljunk olyan helyen, ahol tudjuk, megbízhatunk a termelőben vagy a beszállítóban.

Milyen a jó eper?

Az eper időszaka fajtától függően általában május közepétől június végéig tart, de akadnak augusztusban illetve egész nyáron át termő fajták is.

A jó eper egyszínű piros, a sötétebbek érettebbek. Fontos, hogy homogén színűeket válasszunk, a foltok, különösen a puhább foltok azt jelenthetik, nem túl friss a termék.

A szürkés, hálós anyag az eper felszínén a penész, azokat a darabokat semmiképpen ne fogyasszuk el, ugyanis például egy candidás állapot esetén is sokat ronthat állapotunkon.

Ha a doboz alján nagyobb mennyiségű eperlevet látunk, de rossz szemeket nem, akkor valószínűleg a rakás belsejében összenyomódtak az eprek, amelyek a tárolás idejétől függően már elkezdhettek erjedni, penészedni.

Ezen daraboknak az íze savanykás, állaguk puha, ízélményük lényegében nincs.

Az igazi epren nincsenek foltok

A jó eper titka azonban mindenen túl az illata. Ha erős, kellemes, édeskés illatú az eprünk, szinte biztos, hogy jó vásárt csinálunk.

Érdemes mindig érett epret választanunk. Ha azt várjuk, hogy vásárléás után a napon mélypirosra érik a gyümölcsünk, nagyot fogunk csalódni, hiszen ez a gyümölcs szedése után már nem érik tovább.

Praktikák a frissességért

Amiután óvatosan (!) hazavittük az epret, első dolgunk legyen, hogy kiválogatjuk a dobozból vagy a zacskóból a rossz szemeket. (Amin csak egy kis csücsök nem stimmel, azt szabadítsuk  meg a fogyaszthatatlan résztől, és nyugodtan együk meg!)

Érdemes egy-két napon belül elfogyasztani a megvásárolt epret, hiszen hamar romlik.

Mégis, amit nem azonnal használunk fel, azt ne mossuk meg! A vizes közegben ugyanis könnyebben erjedésnek indulhat a gyümölcsünk.

Le lehet fagyasztani az epret!

Tegyük széles, lapos tálba az epret, ne egymás hegyére-hátára, így ugyanis nem csak kevésbé nyomódnak, de szellőznek is – éppen ezért ne fedjük le a dobozunkat!

Ha tudjuk, hogy akkora mennyiséget vásároltunk, amit képtelenek leszünk elfogyasztani 2-3 napon belül, inkább fagyasszuk le az epret, így akár fél évig is tárolhatjuk. Nem lesz semmi baja.

Persze erre ritkán kerül sor közönséges háztartásokban, az epernek ugyanis mindig megvan a helye, valaki úgyis belapátolja, mielőtt még lenne ideje megromlani.