Manapság igen ritka, hogy csapvizet innánk, annál többször kerül ásványvíz a pohárba. Tudtad, hogy ezek között is van, ami nem ajánlott diéta során vagy éppen a gyomorbántalmaidat csökkentheted vele? Melyik mire jó? Most megtudhatod.
Ásványvíz van a hűtőben, az irodai vízadagolókban, és ha a nyári napsütésben megszomjazol, akkor is előbb rohansz az első újságoshoz egy mentes vízért, mint hogy lehajolj egy utcai kúthoz. Egy 19 év feletti felnőttnek kg-onként 38-41 ml folyadékra van szüksége, ami 60 kilónál 2,1-2,5 liter folyadékot jelent naponta.
Mennyi folyadékra van szükséged?
„Egy felnőtt embernek tehát naponta körül-belül 2-3 liter folyadékra van szüksége, amelyet részben folyadékfogyasztással (1,5-2 liter), részben a táplálkozás során magas víztartalmú ételekkel (levesek, főzelékek, zöldségek, gyümölcsök, stb.) tudja fedezni” – áll a Táplálkozási Akadémia hírlevelében.
Egy ember élete során közel 1000 liter folyadékot iszik, így hát nem mindegy, milyen ásványvizet veszünk magunkhoz.
Ásványvizek fogyasztása a szervezet folyadék- és ásványi só pótlását egyaránt szolgálja, hiszen olyan nyomelemeket tartalmaznak, amelyek a szervezet számára könnyen feldolgozhatók és beépíthetők. Ilyenek a kalcium, magnézium, kálium és nátrium, melyek mellett megtalálható a klór, a vas, a cink, a foszfor, a fluor, a jód és a szilícium is. Az oldott anyagok fajtája és mennyisége határozza meg az ásványvíz ízét, ami jellemző lehet településenként, vagy régiónként. A természetes vagy hozzáadott szénsavtartalom pedig tovább növeli az üdítő hatásukat.
Melyik ásványvíz mire jó?
A rendszeresen fogyasztott ásványvíznek érdemes alacsony nátrium-tartalmúnak (kevesebb mint 20mg/l) lennie, hiszen sózással elég nátrium-mennyiséget viszünk be a szervezetünkbe, ráadásul a magas vérnyomás és vizenyők megléte mellett is ezeket ajánlják. Ilyen ásványvíz például a Vivien, Óbudai Gyémánt, NaturAqua vagy a Lillafüredi.
Epepanaszokra
Gyomorsav túltengés vagy epepanaszok alkalmával jól alkalmazható például a Balfi, Fonyódi, Parádi, Szegedi Anna ásványvíz a Na-, K-hidrogén-karbonát tartalom miatt, a Ca-, Mg-hidrogén-karbonátos vizek mint a Balatonfüredi, Kékkúti, Mohai Ágnes vagy Parádi pedig hatékonyak lehetnek csontritkulás esetén.
Vashiányra
A vashiányosoknak érdemes a Parádi Clarissa forrás, a Mohai Stefánia forrás vagy a Csopaki víz között választani. A pajzsmirigy jódhiányos állapotaiban, emésztőrendszer gyulladásos megbetegedéseiben szenvedők illetve epe és hasnyálmirigy alulműködés esetén a Sóshartyáni Jódaqua javasolt vagy a debrecen, hajdúszoboszló, kecskemét illetve egri vizeket érdemes vásárolni magas jód-bróm-tartalmuk miatt.
Gyomorpanaszokra
Gyomorfekély, hányás, hasmenés esetén kerüljük a keserűsós gyógy- valamint a szulfátion, Na-glaubersós, Mg-tartalmú vizeket. Ellenben ha gyomor- vagy epepanaszaink vannak, igazán jótékony hatásukat fejtheti ki szervezetünkben például a Mira, a Hunyadi János vagy a Ferenc József nevével fémjelzett víz.
Sokan a savas vizekre esküsznek, ám ezzel is vigyázni kell. Gyomorsav túltengésnél, gyomorfekély esetén, puffadásnál nem ajánlott a fogyasztásuk, negatív hatást fejtenek ki ugyanis, és súlyosbodhatnak a szénsavas víz illetve ásványvíz miatt panaszaink.