A cukkini igazán jól variálható nyári zöldség. Vásárlás előtt azonban jobb tudni, mire szeretnéd majd használni, annak függvényében kell majd ugyanis választanod.
Ha cukkini is szerepel a receptben, amit szeretnél elkészíteni, ennek megfelelően érdemes megvásárolni a zöldséget is.
A zöldség- vagy éppen gyümölcs- mert hát mégiscsak gyömölcsnek nevezik a termését a ennek a növénynek, na de szóval a zöldség az bizony több méretben is kapható.
A kisebb, vékonyabb cukkiniket leginkább salátákhoz használjuk, hiszen azok héja még nem vastagodott meg, és a magokat sem lehet észrevenni az étel fogyasztása közben. Íze édesebb, zsengébb.
A nagyobb darabok arányosabb nagyobb belső szivacsos réteget és keményebb magokat is rejtenek, és ezek élvezeti értéke igen csekély. Ezért a nagyobb cukkiniket akkor vásároljunk, ha levest, főzeléket szeretnénk készíteni, esetleg megtölteni való zöldséget hajkurászunk.
Zöld és sárga cukkini |
Létezik sárga és zöld cukkini is. Lényegében nem különbözik egymástól a két zöldség. Előbbi kicsit édeskésebb, és mivel hibrid fajta, ezért a termesztésnél többet hoz.
Milyen a jó cukkini?
A jó cukkinit onnan lehet felismerni, hogy héja sértetlen, fényes, nincsenek rajta sötétebb foltok, és ha benyomjuk, nem süpped be a hús az ujjunk alatt.
Fontos, hogy méretéhez képest ne legyen érezhetően kevesebb a súlya, hiszen a friss daraboknak a 95 szátzaléka víz. Ha túl könnyűnek érezzük, akkor valószínűleg régi szedésű a zöldség. erre következtethetünk abból is, ha a cukkini csonkja nagyon száraz, érdes.
A cukkini virága
A cukkininek nem csak a gyümölcsét lehet fogyasztani, de a virágát is. Ezt ritkán árulják piacon, de saját termesztésű növényünknek a virágától ne szabaduljunk meg azonnal. Sós palacsintatésztában is kisüthetjük, sőt, akár salátába vagy levesbe is tehetjük.
A cukkini virága is ehető |
Tárolása
A cukkinit, mint minden más zöldséget is, fogyasztás előtt mossuk meg, így eltarthatóságának ideje megnövekszik.
Így majdnem egy hétig tárolhatjuk a hűtőben, de amint a rothadás jelei kezdenek rajta mutatkozni mint például a sötét foltok vagy a puhaság, az ép részeket rögtön használjuk fel- megszabadulva a már nem fogyasztható részektől.
Bazsa