Az anorexia komoly étkezési zavar, a bulimia tünetei is gyakran párosulnak hozzá. Az anorexiás beteg koplal (egyes esetekben hánytatja magát), minimális mennyiségű táplálékot vesz magához.
Az anorexia komoly étkezési zavar, a bulimia tünetei is gyakran párosulnak hozzá. Az anorexiás beteg koplal (egyes esetekben hánytatja magát), minimális mennyiségű táplálékot vesz magához és megszállottan sportol. Az önképe téves, hiszen soványsága ellenére kövérnek látja magát.
Mi okozhatja az anorexiát?
Az anorexia hátterében, mint más evészavarok esetében is, többnyire biológiai és lelki okok húzódnak, azonban ebben az esetben a divat által diktált vékonyság iránti vágy is fontos tényező. A betegség kialakulásához hozzájárulhatnak a következők:
- a beteg sokat tartózkodik olyan légkörben, ahol kiemelt szerepet kap a vékonyság (pl. modellek, táncosok körében)
- korábbi elhízás
- negatív önértékelés
- gyermekkori bántalmazások (kiváltképpen a szexuális zaklatás)
- traumatikus események, illetve ezek feldolgozásának hiánya
- depresszió
- szexuális nehézségek, elfojtott vágyak
Az anorexia főként a fiatal lányok, nők körében fordul elő, akikben óriási a vágy, hogy megfeleljenek a divat és a reklámok által sugallt ideáloknak. ők azok, akik úgy gondolják, csak akkor lehetnek sikeresek, ha vékonyak lesznek/maradnak. Ez lehet az oka, hogy az anorexiát gyakran hosszú ideig tartó diéta, fogyókúra előzi meg és a betegek rettegnek az elhízástól.
Az anorexia leggyakoribb tünetei
Az anorexia, más néven anorexia nervosa négy fő tünete a jelentős súlyvesztés, a hízástól illetve elhízástól való rettegés, a testkép zavar és a menstruáció elmaradása, legalább 3 hónapon keresztül vagy tovább. E négy tünet alapján szokták felállítani a diagnózist az orvosok, ám ezen kívül még számos jellemzője van az anorexiásoknak. A betegek általában maximalisták, folyton a tökéletességre törekszenek, erősen teljesítmény-orientáltak, valamint kényszeresség jellemzi őket. Jellegzetes tünetek még a hajhullás, száraz bőr, a fogak romlása és a töredezett körmök.
Figyelemfelkeltő plakát az anorexia ellen |
Az anorexiások mindent megtesznek, hogy tovább fogyjanak, még akkor is, mikor már csont soványak. A koplalás mellett a kiegészítő módszerek használata sem szokatlan. Például nagyon intenzív testmozgás, hashajtók, vízhajtók szedése, önhánytatás, étvágycsökkentő szerek használata.
Az anorexia kezelése, gyógyulási esélyek
Tanulmányok szerint, az anorexiában szenvedők 3-10%-a hal meg a súlyos alultápláltság, fertőzések, szívmegállás vagy öngyilkosság miatt. Azonban az anorexia gyógyítható! A gyógyulási esély nagyobb a 12 és 18 éves kor között kezdődő betegeknél, mint a 12 éves kor előtt, vagy 18 után jelentkező anorexia esetében. Fontos tényezők a gyógyulás szempontjából: a betegség időtartama, kezdeti testsúly, és hogy a beteg használ-e hashajtókat, illetve hánytatja-e magát.
A kezelés és a gyógyulás hosszadalmas folyamat, és mindig a felismeréssel kezdődik. Mikor az anorexiás rájön, hogy valóban beteg és már kórosan sovány, általában elindul a gyógyulás felé vezető úton. A terápiát a betegség súlyossága határozza meg, azonban minden esetben fontos, hogy a pácienst támogassa a család is az anorexia leküzdésében.
– Tóth Niki –