A francia konyha nagyon híres, gondosság, türelem és minőségi összetevők jellemzik. Az elmúlt években a francia konyha határozta meg a világ gasztronómiáját, de ugyanakkor ő maga is változásokon ment át.

A francia konyha határkő a gasztronómia világában és gyakran „haute cuisine” néven emlegetik – konyhaművészet felső fokon.

Francia konyha régen és napjainkban

Franciaország konyhaművészete a francia királyok udvarában lett ismert, főleg a XVI. század elején, Medici Katalin idején, és Auguste Escoffier tökéletesítette (1846-1935), akit a francia konyha atyjaként tartanak számon.

Az új trendek, melyek az 1970-es években terjedtek el, enyhén ellentmondanak a gazdag, luxusos stílusnak, amelyet klasszikus időszakában támogatta a francia konyha. Az új konyhaművészet egészségesebb filozófiát pártol: enyhén főtt zöldség, gyümölcs alapú mártások, szemben a lisztes és tejszínes szószokkal.

Francia étel kategóriák

Klasszikus specialitások

Az elkészítésükben jelen vannak a hagyományos elemek. Ilyen a: canard l’orange (narancsos kacsa), vagy a velout Dubarry, egy karfiolból készült étel.

Bisztró

Olyan előételek tartoznak ide, mint a poireau vinaigrette (póréhagymás vinaigrette mártás), cervelle de veau aux cypres (marhaagy kapribogyóval).

Nemzetközi hatású ételek

Nagyon elterjedtek napjainkban, mivel keveri a hagyományos és a modern elemeket. Ilyen példa a salade aux petoncles avec algues japonaises marines (csigasaláta ecetes japán algával) vagy a filet d’agneau fari aux figues (fügés bárányhús).

Gasztronómiai különlegességek

Ez a legmagasabb szintű konyha, az ínyencek világa.  Ilyen a foie gras avec une reduction de vin (libapástétom borban) vagy a filet mignon aux morilles (gombás hús).

Regionális ételek

A francia konyha régiónként változik, és tükrözi a régió karakterét és domborzatát.

A legbőkezűbb régió Burgundia. A Beef Bourguignon az egyik leghíresebb helyi különlegesség.

Provence régióját a Földközi-tenger határolja, ezért itt a tengeri gyümölcs a domináns hozzávaló.

Svájc és Németország határán, Elszász régiót a szomszédok konyhája befolyásolta, ezért a sertés és a burgonya az uralkodó hozzávaló.

Íme néhány helyi specialitás:

? Elzász: sertés és savanyú káposzta
? Baszk: sonka és paradicsom
? Burgundia: vörös bor, szalonna, hagyma
? Normandia: tejfölalapú mártások
? Provence: olívaolaj, fokhagyma, paradicsom

Franciaország egész területén, a francia konyha különböző technikákat dolgozott ki, néhány nagyon bonyolult, de alapvető a kulináris művészetben. Még a legegyszerűbb ételek is nagyon komolyan és lelkiismeretesen készülnek. Az idő a leglényegtelenebb eleme a recept választásának, más nyugati országokkal ellentétben, ahol ez nagyon fontos dolog. Az összetevőknek minőséginek kell lenniük. Számos élelmiszer viseli a régiójának nevét: a Pessac eper, a Saint-Germain-i borsó, a Macau articsóka, az Isigny vaj.

Francia étel felszolgálás

Franciaországban, az ételek felszolgálása „a la russe” módon történik: ez a módszer a XIX. századból ered, és azt jelenti, hogy az ételeket egyenként kell felszolgálni, fogásonként. Egy francia étkezés meleg vagy hideg előétellel kezdődik, ezt követi a leves, a főétel, saláta, sajt, és végül a desszert.

A francia sajt

A sajt saját identitással rendelkezik Franciaországban. Minden mezőgazdasági termelő készít sajtot, így több ezer fajta létezik: kecske, szarvasmarha, juh, a régió neve vagy az összetevők alapján elnevezve. Akár a bor, a sajt is jobb lesz az idő elteltével. A sajtot leggyakrabban az étkezés végén szolgálják fel.

Francia szószok és mártások

A híres mártások, amelyek Franciaországból származnak, meghódították az egész világot. A legtöbb francia szósz alapja a bor, melyet kombinálnak tejföllel és fűszerekkel. Íme néhány alapvető mártás a francia konyhában:

? Bearnaise: tojás, vaj, fehér bor
? Besamel: liszt, tej, vaj, vöröshagyma
? Bordelaise: lilahagyma, vörösbor
? Hollandi: vaj, tojássárgája, citromlé
? Rouille: csípőspaprika, paradicsom, olívaolaj, fokhagyma

A francia bor

A franciák úgy vélik, hogy minden ételhez és minden alkalomhoz létezik egy megfelelő bor. A bort hús mellé szolgálják fel. Az étvágygerjesztő italokat, melyeknek kisebb az alkohol-tartalma, étkezés előtt isszák, és azokat amelyeknek magasabb az alkohol-tartalma, az emésztési italokat (mint a konyak), röviddel az étkezés után szolgálják fel. A pezsgő csak különleges alkalmakkor kerül elő.

Szójegyzék

A híres főzési technikák és az ételek elnevezése az eredeti nevükön hódították meg a világot.

? Confit: zsírban tartósított hús

? Florentine: spenótos ételeket jelöl

? Gratine: olvasztott sajtos

? Brule: jól megsült

? Fume: füstölt

? Coq au vin: csirke boros mártással

? Cuisses de Grenouille: békacomb

? Jambon: sonka típus

? Tornedos: bélszín

? Glace: jégkrém