Sokszor tökéletes képek készülnek a leghétköznapibb ételekről, de megesik az is, hogy ínycsiklandozó fogások egyáltalán nem mutatnak jól a fotókon. Hogyan készíts tökéletes étel fotókat? Íme néhány tanács.
1. Válaszd ki a legszebbet
Mindig válaszd ki az elkészített étel legszebb darabját. Ha például aprósüteményekről van szó, és több darabról készítesz képet, legfelülre rakd a legszebbeket.
2. Fény
Használj természetes fényt, amikor csak lehetséges. A blicc többet ront, mint javít az ételfotókon. Az erős fénytől az étel zsírosnak, furcsának fog tűnni, nem pedig vonzónak, ahogy azt mi szeretnénk.
Tedd az ételt egy ablak elé, vagy akár az ablakon kívülre, de ne direkt napfényre. Talán a legjobb módszer ha egy olyan ablak elé teszed, amin egy fehér lepedő van, ez megtöri kicsit a fényt. Ha nem tudsz természetes fényt használni, akkor se használj bliccet.
A húsokat inkább melegebb színű beállítással fotózd, mert a kék szín egyáltalán nem előnyös a számukra. Sárga fényben sem mutat jól sok étel. Ha lehet, állítsd be a kamerádon a fehéregyensúlyt, vagy javíts később egy kicsit a képeken digitálisan.
Ami az italok megvilágítását illeti, használj lenti fényt. Az átvilágít a jegen és az üvegen. Így az ital hidegebbnek, nedvesnek és frissítőnek fog kinézni.
3. A stabilitás az éles képek titka
Használj tartót vagy tedd a kamerát egy magas székre, hogy kizárd a homályos fotókat.
4. Szánj időt arra, hogy előkészítsd a terepet
A profik sokszor órákat foglalkoznak azzal, hogy elkészítsék a tökéletes ételfotót. Természetesen te nem kell ennyi időt rászánj, de pár perc alatt is szépen előkészítheted a terepet. Szánj egy percet arra, hogy elrendezd a dolgokat és töröld fényesre a tányért. Tedd az ételt egy szép környezetbe.
Nézd meg mi az, ami zavaró lehet a háttérben. Általában az a legjobb ha fehér háttéren fényképezel.
Ha nincs lehetőséged „steril” körülményeket biztosítani, az mindig segit ha közelről fényképezel, mert kevés háttér látszik.
Válassz olyan környezetet, ami kiemeli, de nem vonja el a figyelmet az ételről. Néha a fotósok háttérként használják az étel színének egyik árnyalatát, így kiegyenlítettnek néz ki a kép. Ha szeretnél változatosabb hátteret, felhasználhatsz csomagoló papírokat, színes plakátokat, csak vigyázz, hogy ne legyen érdekesebb, mint az étel és semmi képpen ne látszodjon a széle.
5. Használj kiegészítőket
Ne csak az ételről készíts képet, helyezd azt a természetes környezetébe. Nézzen ki úgy, mintha azonnal enni lehetne. Tegyél asztalterítőt, tányérokat, poharakat, étkészletet, akár egy vázát tele virágokkal, vagy bármit amire szükség van a teljes képhez. Az apró részletek nagyon sokat számítanak. Figyelj arra, hogy az evőeszközök, a poharak és a tányér tiszta legyen.
Ha csak teheted, használj minden ételképhez különböző tányérokat, poharakat, evőeszközöket, asztalterítőket, hogy egyedibbek legyenek.
Tedd az ételt olyan tányérra, ami kiemeli a színét. Egy zöld saláta egy zöld tányéron lehet nem a legmegfelelőbb választás, mert egyhangúvá teszi a képet. De ha például egy sárga tányérra spenótot teszel, az kiemeli a levelek zöld színét. Ugyanígy tehetsz szalvétát a tányér alá, hogy kontraszt legyen az asztal és az étel között.
Válassz körültekintően tányérokat. Döntsd el milyen stílus illene a legjobban az ételhez, használhatsz fehér vagy színes tányérokat, melyek drámaiságot vagy épp játékosságot kölcsönöznek a képeknek, válassz modern vagy klasszikus étkészletet és hozd azt összhangba az étel tálalásával.
6. Az étel tálalása
Rendezd el az ételeket úgy, hogy a kép kiemelje az adott fogás erősségeit és az értékes hozzávalókat.
Díszítsd az ételt, hogy kiemeld a színeket. A felaprózott petrezselyemzöld kiemeli a spagetti szósz piros színét. Egy karika citrom a jegesteás poháron kiemeli azt az átlagosságból és ízletessé varázsolja. Tehetsz egy kis szószt a tányérra akár az étel alá, akár csorgasd rá. Használj olyan köreteket, amik kiemelik az ételt.
Már említettük, de nagyon fontos, hogy ne felejts el letisztítani a tányérról minden apró zavaró foltot, zsírt, ami zavarja a képet vagy eltereli a figyelmet az ételről.
Rendezd el az ételt dekoratívan a tányéron. Általában a páratlan számú darabok jobban mutatnak. Vágd fel az ételeket mértani szeletekre, hogy professzionálisan nézzen ki.
A hétköznapiság természetességet kölcsönöz az ételnek. Túl sok ételfotó néz ki sterilen. Az ételek nem mindig tökéletesek. A természetes fotók realistábbak és közelebb állnak az emberhez. De azért vigyázz, ne legyen az étel túl középszerű sem.
A kevés néha több. Vigyázz, ne zsúfold túl az ételt vagy a környeztet. Inkább törekedj az egyszerű eleganciára.
7. A perspektíva
Készíts közeli képeket, foglalja el a tányér szinte az egész képernyőt, sőt fotózhatsz csak étel részleteket is.
Készíts képeket különböző szögekből, hogy lásd melyik a leg előnyösebb az étel számára. Figyeld meg a formákat és az étel erősségeit, majd keresd meg a legjobb szöget. Nézd meg milyen pozícióban néz ki az étel a legínycsiklandozóbban.