A napi étkezések közül a szakemberek a legfontosabbnak a gyakran elhanyagolt reggelit tartják. A nap megfelelő indulásához feltétlenül szükség van erre az étkezésre, ugyanis ébredés után a legalacsonyabb a vércukorszint. A cukorháztartás karbantartásához, az egészségi állapot érdekében nagyon fontos, hogy munkába, iskolába indulás előtt együnk valamit.

Aki elegendő időt szán a reggelire, könnyebben megbirkózik a napközbeni feszültségekkel. A délelőtti koncentrációs nehézségek egy része a nem megfelelő vagy hiányzó reggelire vezethető vissza. A helyzetet az azonnal fogyasztható és egyszerűen elkészíthető termékek széles választéka is megoldhatja.

Az egészséges reggeli segít abban, hogy:

– fizikailag fittnek érezzük magunkat: elegendő energiát kap szervezetünk és reggeli nélkül az anyagcsere sem indul be,

– szellemileg is fittek legyünk: az egészséges reggeli növeli a vércukor szintet, ezáltal könnyebben megy a tanulás és a koncentráció is,

– vigyázzunk a vonalainkra: garantáltan nem tör ránk az ellenállhatatlan édesség iránti vágy, ha megfelelő reggelit eszünk,

– stressztűrő képességünket növeljük: B vitamin tartalmú szénhidrátok – például teljes kiőrlésű gabona és zabpehely – segítenek abban, hogy ellenállóbbak legyünk a stresszel szemben. A gyümölcs- és zöldséglevekben lévő A és C vitamin, cink erősítik az immunrendszert. Erős immunrendszerrel a stresszt is jobban bírjuk.

Az egészségesebb reggeli érdekében:

Figyeljünk oda reggelizés közben!

Ha csak öt percünk van is, üljünk le, ne rohanva, fél lábon állva reggelizzünk. Ha semmiképpen sincs időnk erre, csomagoljuk be a reggelit, és együk meg a munkahelyünkön, még mielőtt nekifognánk a napi rutinnak.

Fogyasszunk sovány fehérjét reggelire!

Lehet, hogy csábító egy szelet sütemény, de a finomított szénhidrátoktól pár óra múlva megint éhesek leszünk. Igyunk inkább sovány tejet (müzlivel vagy tejeskávéban), együnk zsírszegény joghurtot, pulykasonkát, alacsony zsírtartalmú sajtot vagy tojást. A tojás egyébként az egyik legegészségesebb reggeli, ha fogyni akarunk vagy tartani a súlyunkat.

Együnk sok rostot!

A sovány fehérje mellé jól illik a teljes kiőrlésű kenyér vagy müzli. Rostot tartalmaznak a gyümölcsök is, ezt is vegyük fel a reggeli étrendbe, vagy igyunk rostos gyümölcslevet. Az oldhatatlan rostok teltségérzetet keltenek, az oldhatók pedig csökkentik a koleszterinszintet. A rostdús reggeli fokozza a koncentrálóképességet is a délelőtt folyamán.

Kezdjük a napot vitaminokkal és ásványi anyagokkal!

A dietetikusok szerint több B6-vitamin, folsav, C-vitamin, kalcium, magnézium, vas, kálium és rost kerül a szervezetébe annak, aki reggelizik, mint azokéba, akik kihagyják a nap első étkezést.

Jó tanácsok a reggeli sport kedvelőinek:

1. Fontos, hogy mindenképpen egyen, mielőtt nekivág sportolni, így megelőzheti a vércukorszint hirtelen leesése miatti rosszullétet.

2. Csak keveset egyen, semmiképp ne reggelizzen bőségesen. A teli gyomor diszkomfortérzést, vagy akár rosszullétet is okozhat.

3. Fektessen nagy hangsúlyt a bemelegítésre, a korai órákban még merevebbek az izmok, kevésbé mozgékonyak az ízületek, és ha nem mozgatja át óvatosan őket, nagyobb a sérülés veszélye.

4. Vegye figyelembe, hogy az edzés utáni zuhanyozás, hajigazítás, sminkelés is időt vesz el, és ezt az időt ne a levezetésen spórolja meg. Ha kellő időt szán rá, ruganyosabbak lesznek az izmai, és kevésbé érzi az esetleges izomlázat

5. Az edzés utáni rohanásban ne feledkezzen meg a folyadékpótlásról, igyon eleget, és hatékonyabban folytatódik majd a napja.

szerző: MolnárAndi