Hazánk kiváló édesvíz készlettel rendelkezik, ám kevesen tudják, hogy nem csak ásványvizeink, ha nem természetes ivóvizeink is kivételesen jó minőségűek.
Mosonmagyaróvár természetes ivóvize, a palackozott Szigetközi Friss víz idén elnyerte Magyarország legelismertebb, az egészséges élet móddal, az elhízással foglalkozó tudományos társasága, a MOMOT elnöke által alapított „Egészséges életért” elismerő díjat!
A Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság (MOMOT) ezt a díjat első ízben adta egy termék nívójának elismeréséül. Korábban olyan egészség tudatosságot hirdető közéleti személyiségek munkáját ismerték el a díjjal, mint például Monspart Sarolta és Rubint Réka. A díjat Dr. Bedros J. Róbert egyetemi docens, a Szent Imre Kórház főigazgatója adja át, aki egyben a MOMOT alapító-elnöke is!
Szerencsére Mosonmagyaróvár kivételes minőségű ivóvizét országszerte fogyaszthatjuk palackozott formában, Szigetközi Friss víz néven. A termék különlegessége, hogy kiváló összetételének köszönhetően a vízműtelep15 éves működése alatt a mai napig nem volt szükség mesterséges fertőtlenítő eljárás bevezetésére.
A folyadékhiány jelei
Szanyi Andrea belgyógyászt kérdeztük a folyadékpótlással kapcsolatos tapasztalatairól, szakorvosi véleményéről.
„Nyáron gyakori tünet a folyadékhiány okozta szédülés, fejfájás vagy súlyosabb esetben akár ájulás. Ezeknek a panaszoknak a többsége könnyen megszüntethető azzal, ha a páciens több folyadékot fogyaszt. Ez azzal magyarázható, hogy a testünknek több mint a fele víz, és ha kevés folyadékot fogyasztunk, akkor a szervezet víztartalma csökken és ezzel együtt a működése is zavart szenved.”
De milyen vizet fogyasszunk?
„A legjobb és a legegészségesebb a természetes ivóvíz, aminek az ionösszetétele nagyjából azonos az adott területen fogyasztott normál víz összetételével, de védett, természetes forrásból származik. Sajnos a csapvíz sokhelyütt mesterséges fertőtlenítésre szorul, és az összetételét is mesterségesen szabályozzák. A természetes ivóvíz ugyanakkor nem tévesztendő össze az ásványvízzel, amiben valamelyik összetevő a megszokottnál jóval nagyobb mennyiségben fordul elő. Ezeket a speciális ásványi anyag tartalmú vizeket valamely betegség vagy hiánytünet kezelésére, kúraszerűen ajánlott fogyasztani. Mindennapos használatra a természetes ivóvizeket javaslom”- mondta a belgyógyász.
Mennyi vízre van szüksége az embernek?
Egészségünk megőrzése érdekében naponta legalább 2-3 liter folyadékot kellene elfogyasztanunk. Napi vízszükségletünket úgy számolhatjuk ki legegyszerűbben, hogy testsúlyunkat megszorozzuk hárommal és ezt elosztjuk 100-zal. Például egy 80 kilós embernek legalább 2,4 liter vizet kellene elfogyasztania naponta. A felmérések szerint azonban még a nyári hőségben is kevesebbet fogyasztanak a magyarok az ajánlott mennyiségnél, átlagosan napi 2,3 litert. Sajnos, ez nem csak a felnőttekre igaz, de hazánkban a csecsemők és a gyerekek is kevesebb folyadékot fogyasztanak a javasoltnál.
A gyermekek is veszélyben
Balogh Andrea gyermekorvos is megerősíti, hogy a gyermekek megfelelő táplálásában kiemelkedő fontosságú a megfelelő folyadékfogyasztás.
„A kisgyermeket nevelő szülők figyelmét mindig felhívjuk arra, hogy a gyermekek, de különösen a csecsemők nagyon könnyen kiszáradhatnak. Testük méretéhez képest nagy a bőrfelszínük, melyen keresztül sokat párologtatnak. Nagyobb gyerekek a játék hevében észre sem veszik, hogy szomjasak, vagy elfelejtenek szólni szüleiknek. Ráadásul ebben a korban a kicsik gyakrabban kapnak el fertőző betegségeket, és a hányással, hasmenéssel is sok folyadékot veszíthetnek. Mivel már a kismértékű folyadékvesztés is panaszokat okozhat, ezért különösen fontos odafigyelni arra, hogy a gyermekek elegendő folyadékot fogyasszanak. Gyakran tapasztalom, hogy a szülők üdítőket, kólát, édesített gyümölcsleveket adnak a gyerekeknek. Lehet, hogy a gyerekek ezeket szívesebben megisszák, de tudni kell, hogy ezek az italok rengeteg felesleges cukrot, adalékanyagot és ízfokozót tartalmaznak, éppen ezért folyadékpótlásra én mindig a tiszta vizet javaslom”.