A magas vérnyomás gyakori betegség, Magyarország felnőtt lakosságának 15-20 százalékát érinti. Az évekig tartó tünet- és panaszmentes időszak után alakulnak ki a súlyos szövődmények, melyek halálhoz is vezethetnek.
Vérnyomás
A vérnyomás alatt azt a nyomást értjük, amit az áramló vér az erek belső falára kifejt. Szabályozását összetett vezérlőrendszer végzi, amelynek része a szív, az erek, az agy, a vesék és mellékvesék. Mivel a vér nem egyenletesen áramlik, a vérnyomás is pillanatról pillanatra változik.
A vérnyomást két számértékkel jellemzik. Aszisztolés nyomásérték (a magasabb számérték) az a nyomás, amit a szív összehúzódáskor, a vérnek az ütőérbe való préselésekor fejt ki. A diasztolés nyomásérték (az alacsonyabb számérték) a szív elernyedésekor kialakuló nyomás.
A normális szisztolés vérnyomás 135-110; a normális diasztolés érték 60-90 Hgmm között változik.
Mi a magas vérnyomás?
Magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha az artériás vérnyomás tartósan meghaladja a 140 Hgmm szisztolés, illetve a 90 Hgmm diasztolés értéket. A magas vérnyomást általában „csendes gyilkosnak” is nevezik, mert nem okoz panaszokat, mégis súlyos betegségekhez vezethet. A magas vérnyomás jelei lehetnek a szédülés, fejfájás, fáradtságérzet, nehézlégzés, orrvérzés, látászavarok, mellkasi fájdalom, idegesség. Legtöbbször a kezeletlen magas vérnyomás szövődményeként károsodott szervek okoznak különböző tüneteket: a szem apró ereit tönkretéve látásromlás, vakság; az agyi ereket pusztítva szélütés (stroke), a szívet ellátó koszorúereket károsítva szívinfarktus; a vese finom érhálózatát tönkretéve veseelégtelenség következhet be.
A magas vérnyomás (hipertónia) két fajtáját különítjük el:
1. Az elsődleges (esszenciális) hipertónia oka eredetileg ismeretlen, nem áll mögötte szervi elváltozás, kialakulásában szerepet játszhat: örökletes hajlam, stressz, mozgás hiány, élvezeti cikkek: kávé, alkohol, cigaretta.
2. A másodlagos (szekunder) magas vérnyomás más betegségek, például vese-, szív- és érrendszeri, hormonháztartásbeli problémák szövődménye.
A hat főbűn, amely felgyorsítja a magas vérnyomás kialakulását, illetve a fennálló magas vérnyomást súlyosbíthatja:
1. dohányzás
2. mozgásszegény életmód
3. elhízás
4. túlzott sófogyasztás
5. túlzott alkoholfogyasztás
6. stressz
Mit tehet?
Táplálkozzon egészségesebben! Egyen sok zöldséget és gyümölcsöt, alacsony zsírtartalmú tejterméket; fogyasszon kevés zsiradékot és sót. A rostok bevitele nemcsak az emésztést javítja és a testsúly rendezésében segít, hiszen előbb vált ki jóllakottságot, hanem a feleslegesen bekerülő vérzsírok felszívódását is csökkenti.
Hagyja abba a dohányzást!
Mozogjon rendszeresen!
Csökkentse a testsúlyát. Már néhány felesleges kiló is növelheti a vérnyomást.
Mérsékelje az alkoholfogyasztást!
Tanulja meg leküzdeni a túlzott stresszt, pihenjen!
Több tanulmány is kimutatta, hogy a kalciumbevitel csökkenti a vérnyomást; részt vesz az izom-összehúzódásban is, ezért jó hatású a szívre és az erekre. A magnézium elernyeszti az ereket szabályozó izmokat, szabadabb utat engedve a véráramnak. Emellett segít fenntartani a kálium és a nátrium egyensúlyát a vérben, jótékony hatást fejtve ki a vérnyomásra. A C-vitamin tágítja az ereket, a kálium szintén hatékonyan csökkenti a vérnyomást.
szerző: MolnárAndi