Bizonyára többször is halottad már, hogy egy étterem vagy egy séf Michelin csillagot kapott. A Michelin kalauzról hallhattál filmekben, zenékben és még rajzfilmekben is. Mik ezek a csillagok, és mi a Michelin?
Michelin kalauz régen és most
A Michelin ezt a kalauzt először 1900-ban jelentette meg azzal a céllal, hogy a Franciaországba utazó autósok számára információkkal szolgáljon az üzemanyag töltőállomásokról, szervizekről és ezek mellett szállásokról és éttermekről is.
Az első megjelenéstől egészen 1920-ig ingyen osztogatták a kalauzt, azonban a Michelin fivérek rájöttek, hogy ami ingyen van, azt nem is veszik komolyan, ezért elkezdték pénzért árulni. Az éttermek csillagokkal való értékelése a `30-as évektől kezdődött.
A kalauz borítója 1931-ig kék színű volt, ezután, egészen napjainkig piros színben jelenik meg.
Kezdetben csak Franciaországra vonatkozott, azonban lassan más európai országokra is kiterjedt a „hatásköre”. Az elmúlt évben a Michelin kalauzt 11 európai ország mellett ázsiai és amerikai államokra is vonatkoztatták. A nagyobb városoknak, mint pl. Párizs, London, Tokió, New York, San Francisco vagy Las Vegas, önálló Michelin katalógusuk van.
Michelin csillagok a világban
Japán fővárosában az éttermek több mint 200 csillagot tudhatnak magukénak. A világon 81 db. három Michelin csillagos étterem van, ebből a legtöbb (26) Franciaországban található.
Ezt a kitüntetést nagyon ritkán adják.
Mi alapján ítélik oda a csillagot és mi a jelentőségük?
A csillagok jelentősége a következő:
• Háromcsillagos étterem: kivételes konyha, megéri külön utat is szervezni rá.
• Kétcsillagos étterem: kiváló étterem, megéri letérni a tervezett útról miatta.
• Egycsillagos étterem: nagyon jó étterem.
A kalauzban a többi, csillag nélküli étterem is szerepel, de csak felsorolásként, ami egy olyan különbségtétel, amelyre egyetlen étterem sem lehet büszke.
Létezik még egy ún. Bib Gourmand kategória is, ami annyit jelent, hogy ez az egyik ellenőr kedvenc étterme.
Titkos Michelin ellenőrök
A csillagok odaítélését több étteremellenőrzés előzi meg. A díjazott éttermek is további ellenőrzésekre számíthatnak a Michelin ellenőrök részéről, akik arról híresek, hogy meg tudják őrizni névtelenségüket. Olyan diszkréten kell az ellenőrzéseket lebonyolítsák, mintha titkos ügynökök lennének. Nem mondhatják el, hogy mit dolgoznak még a szüleiknek sem, sőt még a Michelin vezérigazgatói sem tudhatják, hogy kik az ellenőrök. Ezek személyazonosságát csak korlátozott számú csoport ismerheti.
Évről-évre változnak az éttermeket rangsoroló táblázatok. Egyes éttermek csillagokat kapnak, másokat meg lefokoznak. Éppen ezért, az egész vendéglátóipar várja azt a pillanatot, amikor megjelenik a következő évre szóló Michelin katalógus.
A díjátadás rendkívül díszes ünnepség keretében történik, tudniillik a Michelin csillag jelenti egy étteremnek a legmagasabb fokú elismerést.
Michelin csillag Magyarországon
2010 márciusában a budapesti Costes étterem kapta meg az első Michelin díjat. Az étterem séfje a portugál Miguel Rocha Vieira volt, amikor az ellenőrök először az étteremben jártak, majd az argentin Nicolas Delgado-t neveték ki közvetlenül azelőtt, hogy a Michelin-csillagot megkapták volna, majd ismét visszatért Vieira.
2011 márciusában pedig a Vörösmarty téri Onyx étterem érdemelte ki az egy csillagos elismerést, a Costes pedig meg tudta őrizni az csillagot. Az Onyx étterem séfjei Szulló Szabina és Széll Tamás.