Azok,  akik  reggelivel  kezdik  a  napot,  kevesebb stresszt  és gondolkodási  nehézséget,  fizikális  és munkahelyi  sérülést  szenvednek  el,  mint  azok, akik kihagyják az elso étkezést – derül ki egy 800 ápolón végzett friss tanulmányból.

Bár a szakemberek régóta hangsúlyozzák, hogy a glükóz hatással van az agyi folyamatokra, a gondolkodásra  és  a  teljesítményre.  Ezért  is  fontos többek között, hogy a napi teljesítményhez szükséges glükóz egy részét már az elso étkezés során biztosítsuk. „Ennek a hátterét könnyen átláthatjuk, ha belegondolunk, hogy a vacsorától számítva akár 12 óra is eltelhet a következo étkezésig” – magyarázza Szucs Zsuzsanna, a Nestlé dietetikusa.

„Ennyi ido alatt jelentosen csökken a szervezetünk energiaszintje, ezért is rendkívül fontos, hogy a reggeli tápláló és a kiegyensúlyozott étrend kívánalmainak megfelelo legyen” – hangsúlyozza a szakember. A hétköznapi reggeli sietségben érdemes olyan reggelit választani, amelynek elkészítése és elfogyasztása nem jár sok idovel. Praktikus, kényelmes és finom megoldás lehet, ha olyan tápláló étel kerül az asztalra, mint a teljes értéku gabonával, hozzáadott vitaminokkal és ásványi anyagokkal készült gabonapehely.

A teljes értékű gabonszem kincsei

A gabonaszem belső és egyben legnagyobb része igazi energiaforrás,hiszen túlnyomórészt szénhidrátokat – főként keményítőt – tartalmaz,ráadásul fehérjék és B-vitaminok is megtalálhatók benne. A korpa rostokban gazdag, emellett B-vitaminokat(tiamin, niacin, riboflavin és pantoténsav) is találhatunk benne. A csíra a telítetlen zsírsavak miatt rendkívül fontos, főként, hogy néhány olyan esszenciális zsírsav is megtalálható benne, mint a linolsav.

Ezt reggelizi Európa!

Bár a táplálkozástudományi szakértők szerint az ideális reggelinek kiegyensúlyozottnak kell lennie, Európa számos országában semmibe veszik ezeket a kívánalmakat. Körképünkben virtuális utazást teszünk a kontinensen, hogy kiderüljön: melyik nemzet mit fogyaszt reggelire.

A dietetikusok szerint a reggelinek tartalmaznia kell teljes értékű gabonával készült élelmiszert (például gabonapelyhet vagy pékárut), valamilyen teljes értékű fehérjeforrást (például tejet, esetleg más tejterméket), nyers zöldséget vagy gyümölcsöt, illetve valamilyen innivalót. „Ezzel szemben Európa reggeli-térképét megnézve kiderül, hogy a kontinensen a franciákat, a svájciakat, a görögöket, a románokat és a svédeket leszámítva alig kerül a tányérra zöldség vagy gyümölcs. A teljes értékű gabona pedig ugyanúgy hiányzik a terített asztalról, nem különben az ezzel készült gabonapehely. Ezen a téren szinte csak az angolok és a svédek teljesítenek jól” – mondja Szűcs Zsuzsanna, a Nestlé dietetikusa.

A reggeli egyik főszereplőjének a teljes értékű gabonával készült élelmiszereket ajánlják a táplálkozástudományi szakértők. Magyarországon a megkérdezett anyák 65%-a úgy gondolja, hogy a kenyérféleség elengedhetetlen az ideális reggelihez, de a teljes értékű gabonáról csak 7% tudja, hogy táplálóbb, és 35% tartja egészségesebb összetételűnek a finomlisztnél. Azt már csak kevesen tudják, hogy a rosttartalom és az ezen alapuló emésztőrendszerre gyakorolt kedvező hatás az egyik legfontosabb előnye a teljes értékű gabonával készült gabonapelyheknek, a dúsítás útján belekerült vitamin- és ásványi anyag tartalom mellett.

„Összehasonlításként, míg az angolok évente 6 kg gabonapelyhet fogyasztanak személyenként, addig Magyarországban mindösszesen 0,9 kg pehely kerül a tálba” – mutat rá Szűcs Zsuzsanna, a Nestlé dietetikusa.

Az európai gyerekeknél gyakran elmarad a reggeli

Az angol, francia, olasz és svéd felnőttek az esetek 82%-ában kezdik reggelivel a napot, a gyermekek közül pedig 85% reggelizik rendszeresen – derül ki egy friss felmérésből. „Úgy tűnik, hogy ez az arány nem minden európai országban ilyen jó” – mondja Szűcs Zsuzsanna dietetikus. – Angliában például, ahol hagyománya van a reggelizésnek, a 12-13 éves gyerekek 20-30%-a kihagyja a reggelit. Franciaországban a 3-11 évesek 8%-a hetente legalább egyszer nem eszik a reggeli órákban, a tinédzsereknél ez az arány már 38%, a 18-24 év közötti fiatal felnőtteknél pedig 42%”.

Forrás: Nestlé Hírlevél