A magyar nyár nem múlhat el bográcsozás nélkül. De hogyan válasszunk bográcsot, melyik a nekünk való, és egyáltalán…mire jó?

A magyar ételek nagy része bográcsban is elkészíthető, ízük azonban összehasonlíthatatlan a gázrózsa felett kavargatott paprikáskrumpliéval vagy gulyáslevesével – ahogy a grill hús sem ugyanaz, mint a sütőben sült (még akkor sem, ha azonos pácot tettünk rá)

A bográcsos ételek nagy előnye, hogy a fa füstjének íze belekavarodik az ételbe, ugyanúgy, ahogy a jókedv és a közös élmények is belefőnek.

A bográcsok mérete

A bogrács mérete a minitől a rekordkísérletek gigászi nagyságáig bármekkora lehet.

Az éttermekben jól ismert tányérként funkcionáló, apróbb bográcsokat valóban hagyjuk meg a tálaláshoz! A kisebb családi főzéshez elegendő egy 3 literes üst, míg ha nagyobb baráti társasággal készülnk eltölteni a nyarat, egy 8-10 literessel legalább számolunk kell, ha nem nagyobbal.

Ha minden vágyunk egy fél falunak főzni, akkor találhatunk 40 litereset is, bár erre az egyszerű háztartásokban általában nicns szükség.

Alakjuk szerint is különböznek

A bográcsok nem csak méretükben különböznek egymástól, hanem alakjukban is. Alapvetően két fajta közül választhatunk. Az első (bal oldalon), melyet a slambuchoz, pörkölthöz vagy paprikáskrumplihoz használunk, a másik pedig (jobb oldalon) a halfőző bogrács, melyet – neve alapján kitalálhattuk – hal főzésére használtak, de ez a legjobb levesekhez is.

Hagyományos és halfőző bogrács

Ez utóbbit ajánljuk akkor is, ha nem szeretnénk nagy tűzzel, illetve nagy lánggal főzni, felfelé szűkülő oldala és lapos feneke miatt ugyanis kevesebb lánggal is ugyanolyan eredményesek lehetünk.

Milyen anyagú legyen a bogrács?

Vannak vastag falú öntöttvas, réz és rozsdamentes bográcsok, melyek súlya igen nagy, de vastag faluk miatt nem kell annyira tartanunk attól, hogy odaég az étel. A legelterjedtebb és legkönnyebb azonban a zománcozott bogrács, ezeknek a súlya a legkisebb.

A bográcsok ára is változó. A rozsdásodásra hajlamos, nem zománcozott vasbográcsok a legolcsóbbak, de ezeknél egyszerűen lehetetlen megakadályozni a rozsdásodást, úgyhogy nem jelentenek túl jó befektetést. Ezután jönnek az oly’ népszerű zománcozott edények, ezeknél drágább az öntöttvas, aztán a zománcozott öntöttvas, na és persze a legdrágább a rézfalú bogrács.

Slambuc (vagyis Öhöm) bográcsban

Az egyszerű, zománcozott vasbográcsokkal is jól járunk, hiszen tökékletesen funkcionálnak ezek is.
Persze arra mindig figyeljünk, hogy a megfelelő tartozákok, mint az állvány vagy a fedő is meglegyenek hozzá. Arra pedig különösen ügyeljünk, hogy a nehezebb bográcsokhoz nagyon stabil állványzatot válasszunk, hiszen nem szeretnénk, ha egy óvatlan pillanatban a félkész babgulyás a földön landolna.

Az első bogrács tisztítása

Akármennyire is szeretnénk nekiesni az új bográcsnak, és azonnal hallani, ahogy a hagyma sistereg a tűz fölött, alaposan elő kell készíteni a bogrács belsejét, hogy a későbbiekben is megfelelően funkcionáljon.

Kenjük be olajjal a bogrács belsejét, égessük ki a tűz fölött, majd ha lehűlt, homokkal és újságpapírral kezdjünk  neki súrolni. Ha tiszta, mosogatószerrel, majd tiszta vízzel mossuk el.

Bográcsozni azért is a legjobb, mert a családdal, barátokkal jó hangulatban telhet el a nyaralás vagy a hétvége. A kertben vagy az erdőben arra kijelölt helyen szerzett élmények még sok év múlva is bennünk élhetnek.

Bográcsos ételekért katt ide >>>