Az étolaj egyetlen modern konyhából sem hiányozhat, felhasználjuk a saláták, ételek, sültek és édességek készítéséhez. Bár az orvosok azt tanácsolják, hogy ne fogyasszunk sok étolajat, a legtöbben tudjuk, hogy nem lehet kihagyni az ételekből. El kell ismernünk, hogy zsíroknak is megvan a maguk szerepe…

Nem minden étolaj káros, inkább a finomított olajakkal van a baj, amelyek olcsóbbak is. A hidegen sajtolt étolajok egészségesebbek és ízesebbek is, mert nincsenek hőkezelve.

A legismertebb főzőolajok a következők:

Napraforgóolaj

– a leggyakoribb az étolaj piacon. A- és C-vitamint tartalmaz, megfelelő a salátákhoz és a sütéshez.

Olívaolaj

– elsősorban Spanyolországban termelik, és a legajánlottabb a salátákhoz magas antioxidáns tartalma miatt. Fűszerezhetjük is.

Kukoricaolaj

– sütéshez használjuk, a cukorbetegek is fogyasztatják, és nincs markáns íze.

Szójaolaj

– többnyire a nyugati országokban és az Egyesült Államokban használják, antioxidánsokat tartalmaz, jó a sütéshez és a salátákhoz is, mert nincs erős íze.

Rizsolaj

– E-vitamint, antioxidánsokat és telítetlen zsírsavat tartalmaz. Főként Kínában és Japánban használják, nagyon egészséges, a sütéshez is ajánlott.

Földimogyoró-olaj

– örkölt mogyoró íze van, és különböző ételek és sütemények elkészítésénél használják. Többnyire az ázsiai konyhában ismert és alkalmazott.

Szezámolaj

– főként Indiában, Kínában és Japánban használják. Nem főzőshez, hanem ízfokozóként alkalmazzák.

Pálmaolaj

– afrikai eredetű, és mértékkel a péktermékek és cukrászsütemények előállításában használják.

Kókuszolaj

– a legdrágább és a legkülönlegesebb mindközül, kellemes íze van, és csak a salátákhoz használják a világ nagy éttermeiben.