A lencsének több fajtája létezik, és mindegyik fajtából más és más ételeket főznek. Íme, mit kell figyelembe venned a vásárlásakor!

A lencse az egyik legjobb zöldségfélénk, könnyen emészthető és tápláló hatása sem mellőzhető, hiszen a szója után a második legnagyobb fehérjeforrás. A vegetáriánusok is előszeretettel fogyasztják.

Mire figyelj vásárlás közben?

Vásárlás előtt fontos eldöntened, hogy milyen ételhez szeretnéd használni, hiszen a különböző színű lencsékkel, más és más ételeket ajánlatos készíteni. Nézzük, hogy miben különböznek.

Sárga lencse: íze leginkább a dióéra hasonlít. Édeskés íze miatt inkább az indiai konyhában elterjedt hozzávaló. Fontos tudni, hogy főzés előtt be kell áztatni pár órára, majd leöblíteni – ez utóbbira olajos külseje miatt van szükség.

Vörös lencse: főzés közben színét elveszíti, és mivel könnyen szétfő (10-20 perc főzés elegendő) leginkább pürésített formában tálalják, vagy köretként. A dél-ázsiai konyha egyik kedvelt zöldsége. Hazánkban leginkább bioboltokban és keleti élelmiszereket árusító üzletekben szerezhető be.

Zöld lencse: zöldes vagy barnássárga színük van,  Európában ez a legelterjedtebb lencsefajta. Ezt a nagy magvú fajtát főzés előtt be kell áztatni, és természetesen főzési ideje is hosszabb, mint például a vörös lencséé.

Francia zöld lencse: ennek a lencsefajtának a színe igazából inkább szűrke, mint zöld. Valószínűleg enyhén borsos íze miatt leginkább levesek és saláták készítéséhez használják, nem kell beáztatni főzés előtt.

Fekete lencse: Szintén apró magvú fajta, ezért könnyen és gyorsan fő. Leginkább fehér húsokhoz és halételekhez használják.

Itt fontos megemlítenünk, hogy a lencsék nemcsak színüket, de méretüket tekintve is változóak. Van kis, közepes és nagy magvú lencse. Jóllehet vásárlóként hajlamosak vagyunk a nagyobb és szebb szemű árukat kiválasztani, ebben az esetben javasolt a kis magvúakat választani. Hogy miért? Mert a kis magvú lencsék méretüket nézve egységesebbek, mint nagyobb társaik, a héjuk pedig vékony, így gyorsan főzhetők.

A lencsék színe sem elhanyagolható, hiszen a  vörös lencse vékonyabb héjú, mint a barna, és 20 perccel rövidebb főzési időt igényel, ezért csak gondos odafigyeléssel lehet esztétikus köretként a barnás változatokkal együtt feltálalni.

A vörösnek akár 15 perc főzés is elég, de megeshet, hogy így is szétfő, ezért figyelni kell rá.

A lencse vásárlásakor nézzük meg, hogy az száraz és tiszta legyen. A konzerves lencse kissé becsapós lehet, hiszen ízét módosíthatja a lé, amelyben tárolták.

Tárolása

Jól zárt edényben tároljuk, hűvös, fénytől elzárt helyen. Megesik, hogy többször ugyanolyan lencsét veszünk, de nem fogy el mind. Ilyenkor hajlamosak vagyunk spórolási szándékkal összekeverni a megmaradt lencséket, de ez NEM jó ötlet. A lencsének a főzési ideje ugyanis hosszabbodik, ahogyan öregszik.

Vásároljatok okosan!

Kategóriák: Étel alapanyagok