Mákot lehet piacokon is vásárolni, ezeket is ellenőrzi a hatóság, persze nem tudják tételesen az összeset megvizsgálni. Mire figyeljünk a mák vásárlásakor?
A mák hazánkban nagyon elterjedt növény, szinte minden kiskertben megtalálható volt jó ideig. A törvények szerint azonban már nem lehet termeszteni olyan mákot, mely meghaladja a 0,4 százalékos összalkaloid-szintet, így ha nem a megfelelő mákot termesztjük otthonunkban, hanem azt a fajtát, amelyből ópium is készíthető, akkor súlyos büntetésekre számíthatunk.
Mákot lehet piacokon is vásárolni, ezeket is ellenőrzi a hatóság, persze nem tudják tételesen az összeset megvizsgálni. Ezért érdemes a karácsonyi bejglihez bolti mákot vásárolni, amelynek alkaloid-szintjét minden esetben ellenőrzik. Persze, aki ragaszkodik a bio termékekhez, azok megtalálják a bioboltokban is a bejglibe valót, bár sokszor jóval drágábban.
Persze sokszor rossz tapasztalatok kötődnek a csomagolt mákhoz. Előfordulhat, hogy otthon kibontva a csomagot rossz, dohos szagot érzünk. Ekkor mindenképpen vigyük vissza a boltba a csomagot.
Mindig jó, ha átlátszó csomagolású mákot választunk – akár darálva, akár nem- mert így megfigyelhetjük, hogy nem költözött-e bele valami a csomagolás vagy szállítás alatt, az átlagostó nem átlátszó illetve eltérő-e.
Darálva vagy sem?
A darált mák sokkal kevesebb ideig áll el, mint az egész mákszemek. Így érdemes nem darálva vásárolni, és vászonzsákban tartani fénytől védve. Könnyen megavasodik ugyanis a benne található olajok miatt.
A mák darálása történhet elektromos darálóval – ennek a hátránya, hogy feldarabolja a szemeket, míg a rendes mákdaráló inkább összenyomja őket. Persze utóbbinál sokkal nagyobb kézi erőfeszítésre van szükség az eredmény eléréséhez.